כתבות אזרחית

עיתונאים צריכים את האקטיביסטים לא פחות משאקטיביסטים צריכים את העיתונאים

שחקנים בחברה האזרחית "דופקים על הדלת" של התקשורת באופן תדיר כדי לקדם את הפעילות שלהם. אבל האמת היא, שעיתונאים צריכים לא פחות את השחקנים האזרחיים. הם צריכים נושאים חמים, שמשפיעים על החיים של האנשים, ואוהבים לעקוב אחרי שינויים ופעולות בעקבות הכתבות, לא פחות מהאקטיביסטים.

אנחנו רואים בארץ ובעולם התפתחות של עיתונאות אחרת, עיתונאות שמקבלת אינדיקציות מהשטח מה לחקור. בקרן התחקירים העצמאית אנשים מציעים הצעות לתחקירים, והתורמים הם אלה שבוחרים אלו מהם יבוצעו. עיתונאות שמסתייעת בקוראים במחקר ובאיסוף הנתונים. באחד הפרויקטים שלי בקשתי מאנשים ששוכרים דירות מחברי כנסת לצלם את החוזים.

הקהילה האקטיביסטית שסביב ה'כתביסט' יכולים לייצר לחץ, שחושף את הנתונים הנדרשים. לחץ יכול להיות לחשוף יומנים, לחשוף הון, או כל פרט אחר, שהוא  מרכיב משמעותי בסוגיה הרלוונטית. כך הידע שנוצר בזכות הקהילה, גדול יותר ומשמעותי יותר.

סיירת השקיפות מפעילה את הלחץ הזה.

זה נדרש היום בעיקר בגלל שהעיתונאות הקלאסית נתונה בשלשלאות: יש ריבוי של אינטרסים ותלות בממשלה ובבעלי הון, וגם, אין לה  מספיק תקציבים להיכנס לעומק, לתוך עמותה או רשת של עמותות. המציאות של קהילה שמסמנת את המטרות, ובונה בהובלת 'כתביסטים' את בניית הידע שסביב הסיפור, מייצרת אופי חדש של כתיבה עיתונאית אקטיבית – שמייצרת לקורא ערך מסוג אחר לגמרי: מצרכן פסיבי של תוכן הוא הופך לחלק מקהילה אקטיבית.

נגישות
‎הפורום לחברה האזרחית‎