ארגז כלים אזרחי

פורטל ארגז כלים אזרחי עבר עדכון, מתיחת פנים ושינוי כתובת. 

מוזמנים לבקר בעמוד החדש ממש כאן.

פורטל ארגז כלים אזרחי מנגיש מגוון פרקטיקות המאורגנות ב-11 מרחבי השפעה. מטרת הפורטל לפתוח צוהר ליזמים, לארגונים, לפילנתרופים ולאנשי ציבור, אל דרכי ההשפעה הנהוגות בחברה האזרחית. לכל ארגון או מיזם יש את ה-DNA שלו והאופן בו הוא מנסה לייצר השפעה, אך במקרים רבים חוסר בידע, בכלים מקצועיים או בשפה התואמת לתהליך מעיב על אפקטיביות פעילותם. הפורטל מסווג ומנגיש ידע רב שכבר קיים ומפוזר בין ארגונים בארץ ובעולם, וכולל מבחר קישורים, לדוגמאות, למדריכים ולכלים שימושיים | גרסת החוברת להדפסה.

תקשורת

התקשורת הממוסדת משפיעה מאד על דעת הקהל ועל מסגורן של סוגיות ציבוריות. עשייה אזרחית אפקטיבית מכירה את כללי המשחק התקשורתיים, משפיעה על המסרים וממסגרת את הסוגיה באופן המקדם את הנושא המבוקש. השפעה בזירה זו דורשת עבודה בתזמון מדויק, והבנה מעמיקה של צורת הפעולה התקשורתית. להרחבה מוזמנים לקרוא במדריך - כלי העבודה של דובר בארגונים.

הודעה לעיתונות

הודעה הנשלחת לכלי התקשורת בכדי לעניין אותם במאורע שקרה, ובכך לקדם את מטרות הארגון.

מדריך באתר "שיתופים"

סיור לעיתונאים ובלוגרים

סיור לאנשי תקשורת וניו מדיה העוסקים בתחום כלשהו. הסיור מציג לאותם אנשים את המציאות מזווית מסוימת, ונועד לגרום להם לסקר באופן חיובי את העניין.

מדריך באנגלית מאתר חברת "BLASTmedia"

טור דעה

טור דעה הוא טקסט קצר המפורסם בעיתונות הכתובה או האינטרנטית, המציג את דעתו של הכותב. מטרת הטור הינה למסגר סוגיה ציבורית באופן שונה.

מדריך באתר "מרכז שלם"

דוגמה מאתר "nrg"

קטלוג מומחים

חוברת המאגדת מומחים מקבוצה בתת ייצוג מתחומי עניין שונים והנגשתה לערוצי התקשורת, מתוך מטרה להנכיח את הקבוצה בשיח הציבורי.

דוגמה מאתר עמותת "אנו"

סרטונים

סרטונים מהווים דרך חזקה להעביר מסרים מורכבים באופן ויזואלי ופשוט, בצורה הפונה באופן רגשי לצופה. כך ניתן להימנע מחלק מהמסננים הקיימים אצל רבים מהאנשים באופן טבעי.

דוגמה מעמותת "Boomerang"

ויזואליזצית מידע

ויזואליזציה ואינפוגרפיקה של מידע ונתונים מהווים אמצעי לגשר בין מחקר מורכב לדעת הקהל ההמונית ולהפיכת עובדות יבשות לסיפור.

מדריך באתר המגזין "פיקסל פרפקט"

דו״ח עדויות

באירועים משבריים, כמו משבר העורף בלבנון השנייה, ובאירועים מכוננים, כמו מלחמת ששת הימים, יש מאבק בדעת הקהל לגבי 'מסגור האירוע'. הנכחת עדויות של אנשים שלקחו חלק פעיל באירוע מהווה כלי אזרחי להנכיח זווית מבט ולמסגר את האירוע באופן מסויים.

דוגמה מאתר ארגון "האמת שלי"

סקרים

ביצוע סקרי דעת קהל זו דרך יעילה לשקף מידע לציבור ולמקבלי החלטות. תמונת דעת הקהל, המשפיעה על אנשי ציבור, פקידים, אנשי תקשורת ואנשי עסקים, מתקבלת לרוב מהסקרים השונים, ובכך הם מהווים מרכיב מרכזי בקביעת סדר היום.

מדריך באתר "המכון הישראלי לדמוקרטיה"

דוגמה מאתר "מידה"

סיפורי נפגעים

להחלטות מדיניות ותקציביות השלכות שנוגעות לאזרח הקטן. הנכחת הפגיעה באזרח, או לחלופין השיפור במצבו ובמעמדו, מהווים דרך לערער או לתמוך במדיניות מסוימת.

דוגמה באנגלית מאתר "ObamaCareFacts"

להכניס ידיעה לעיתון

התקשורת יודעת להעצים ולקדם סוגיות ציבוריות, לפיכך היכולת להכניס ידיעה לתקשורת הינה מרכיב חיוני בקידום סדר יום. פנייה ישירה מאזרח לכתב עיתונות משדרת צורך או רעיון אותנט, יותר מפניות נפוצות של יח"צנים.

מדריך בבלוג של תומר אביטל

הפקת פודקאסט

פודקאסט הינו כלי מעולם המדיה החדש. כיום יותר ויותר אנשים מקשיבים לפודקאסטים, והחשיפה שלהם הולכת ומתרחבת. פודקאסט טוב יכול להוביל לחשיפה רחבה של הארגון ולרתימה של קהילה גדולה לעשייה שלו.

מדריך באתר שלנו

דוגמה מאתר "המכון הישראלי לדמוקרטיה"

כניסה למרחב העיתונאי

כתיבה ופרסום בפלטפורמות מקוונות, קשר עם עיתונאים ושימוש במדיה החדשה לטובת העלאת נושאים לסדר היום ופרסום פעילות הארגון.

מדריך באתר של תומר אביטל

דוגמה מאתר "מאקו"

אולפן שידור עצמאי

להקמת אולפן המסקר בשידור חי אירועים ומעניק פרשנויות יש פוטנציאל השפעה לא מועט על השיח הציבורי בכלל והסיקור החדשותי בפרט. בשימוש נכון ברשתות החברתיות ובערוצי המדיה ניתן לייצר הפצה נרחבת.

דוגמה מההבלוג של אלי ציפורי

שיח ציבורי

דעת הקהל מהווה מרכיב משמעותי בכל מדינה דמוקרטית ומעניקה לגיטימציה למאבק כזה או אחר. אבן דרך מרכזית בכל שינוי היא רתימת דעת הקהל לטובת המאבק. בעידן הרשתות החברתיות, כבר לא חייבים לעבור דרך כלי תקשורת מסורתיים לשם הגעה להמונים, דבר שמאפשר גם לארגונים קטנים להשפיע באופן נרחב על דעת הקהל.

ביוש פומבי (Shaming)

פרקטיקה בה מממקדים קשב ציבורי לאמירה של דמות ציבורית בכירה באופן הממסגר את דעתו כבלתי לגיטימית, פוגענית ושלילית.

מדריך באתר "הארץ"

נקיטת עמדה מקצועית ע"י מומחים

קידום מדיניות או ערעור על מדיניות המתבצעת דרך יצירת חוות דעת שנערכת על ידי גילדה מקצועית ביחס לסוגיה.

דוגמה מאתר "וואלה"

הפגנת ראווה

הפגנה המונית, חד פעמית, שעניינה הנכחה ציבורית רועשת לנושא, כמחאה או תמיכה. להפגנה ערך כלפי פנים בגיבוש קהל סביב מסרים, וכלפי חוץ כהפגנת כוח והדגשת חשיבותו של המסר.

מדריך באתר "משנים"

דוגמה מאתר "הארץ"

הפגנת קבע

הפגנה הנערכת ברציפות במקום שיש לו משמעות סימבולית ביחס לנושא מורכב, המצריך אורך נשימה לקידומו.

מדריכים באתר "האגודה לזכויות האזרח"

בניית מדד ציבורי

מדד הוא מספר המייצג מאפיין מסוים ומאפשר למקם אותו ביחס למאפיינים אחרים בתוך הקשר. יצירת מדד ביחס לנושא מהווה נדבך בבניית החשיבות של הנושא וביצירת תהודה ציבורית ביחס אליו.

מדד המשפיעים בטוויטר

דוגמה מאתר "המרכז להעצמת האזרח"

אתר אינטרנט/עמוד נחיתה

דף נחיתה הוא הדבר הראשון אותו רואים אנשים המחפשים נושא מסוים. בנושאים אזרחיים, דף הנחיתה באתר האינטרנט משקף את נדבך ההזדהות הראשונית של אזרח עם נושא.

מדריך באתר "ASKPAVEL"

חזון ציבורי

חזון משקף תמונת עתיד ארוכת טווח ואופטימית ביחס לסוגיה. חזון ציבורי הוא חזון שנבנה ונתמך בידי המונים שלקחו חלק במעגלים שונים בבניית החזון ועיצובו.

דוגמה מאתר "ויקיפדיה"

דוגמה נוספת - תנועת "אור"

פרס ציבורי

פרס ציבורי מהווה פרקטיקה בה גוף ציבורי או מעניק פרס בתחום מסוים. עצם אירוע מעמד הפרס, השיקולים בבחירת הזוכים והוועדה מהווים נדבכים ביצירת תודעה חיובית ביחס לנושא סביבו ניתן פרס.

דוגמה מאתר "פרס מוסקוביץ"

קמפיין משפיענים

היתרון בקמפיין עם משפיענים הוא ניצול של פופולאריות קיימת בקרב קהל יעד מוגדר. שלבים נדרשים: בחירת קהל יעד, זיהוי מוביל דעה פוטנציאלי, יצירת אינטרס משותף ושימוש נכון במעמדו וביתרונותיו.

מדריך בבלוג של רועי ריבק

דוגמה מאתר "ישראל היום"

השפעת "בכירים לשעבר"

"לשעברים" נתפסים בציבור כבעלי ידע וקשרים בתחומי פעילותם, ולעיתים גם מעבר לכך. היכולת לגייס את אותם גורמים לשיתוף פעולה עשויה להוות מקפצה להשפעה על דעת הקהל.

דוגמה מאתר "הביטחוניסטים"

מעורבות אזרחית

לגיטימציה לשינוי חברתי-אזרחי רחב תלויה בקהילה או קהילות המחוברות לחזון, לצורך או למצוקה. יצירת מעורבות מתמשכת (engagment) עם קהילות היא אומנות של ממש. מגוון פרקטיקות מהוות בסיס ליצירת מעורבות ורתימה של קהילות לשינוי.

דף פייסבוק לארגון

פייסבוק הינה כיכר העיר החדשה/ישנה, בה נמצאים כולם. דרכה ניתן להפיץ את מסריו של הארגון אל קהל העוקבים והמתעניינים.

מדריך באנגלית באתר "ConnectingUp"

דוגמה מדף הפייסבוק של "ישראל שלי"

עצומה

החתמת מספר רב של אנשים על עצומה הקוראת לשינוי מצב מסויים, מתוך רצון ליצור הד ציבורי לאותה מטרה.

מדריך באתר "כותב טוב"

עידוד רכישה או חרם צרכני

השפעה באמצעים כלכליים הינה דרך לקדם מטרות אידיאולוגיות שונות בפעולה אזרחית כלפי חברות מסחריות, ואפילו כלפי מדינות. פרקטיקה נפוצה הינה עידוד רכישת או החרמת מוצרים מסוג מסויים.

מדריך באתר המועצה הישראלית לצרכנות

האקתון

האקתון = Hack + Marathon הוא אירוע שנוצר בעולמות הטכנולוגיה כתחרויות לפיתוח תוכנה ומוצרים. בהקשר החברתי, האקתון הוא אירוע המחבר עמותות, יזמים חברתיים ובעלי עניין ליצירת פתרונות לאתגר חברתי מסויים. ההאקתון מהווה גם שופר ליצירת תודעה ביחס לתחום מתפתח, ולצורך והדחיפות בהתמודדות עם אתגר מסויים דווקא.

מדריך באתר חברת "CREATE"

ניטור גיאוגרפי

ניטור גאוגרפי מהווה אמצעי ליצירת מעורבות אזרחית רחבה בסימון וניטור תופעות חיוביות או שליליליות המתרחשות במרחב הקרוב לאזרח, וזו נעשית בדרך כלל על בסיס מדיום טכנולוגי ייעודי כמו 'google maps' . ניטור גאוגרפי מייצר תמונת מצב של התפשטות או התמודדות עם תופעה ואזורי הריכוז שלה.

דוגמה מאתר המשרד להגנת הסביבה

מדריך לאזרח

מדריך לאזרח מכיל ידע וכלים המונגשים לכל אזרח המעוניין בכך, מתוך רצון לעורר כמה שיותר אנשים לאקטיביזם בכל תחום שהוא.

מדריך באתר משרד העבודה והרווחה

מערך מתנדבים

ארגוני חברה אזרחים רבים נעזרים רבות במתנדבים, המונעים מתוך רצון להשקיע מזמנם במטרה משותפת. כל מתנדב הוא אזרח פעיל שמשקף הזדהות עם מטרות הארגון

כלי מאתר "שיתופים"

משחוק

משחוק הינה הפיכת מסר מורכב למשחק קליל ופשוט (סטייל PlayBuzz) ומסייעת לחיבור המשתמש למסר אותו רוצים להעביר.

מדריך באנגלית באתר Elearning Industry""

דוגמה מארגון "Games For Change"

אוהל מחאה

הקמת אוהל מחאה מול ביתם או משרדם של קובעי מדיניות, יוצר נוכחות מתמדת לקיומו של מאבק, דבר שמסייע להעלאתו לתודעה הציבורית.

מדריך באתר "האגודה לזכויות האזרח"

אפקט ה-GoPro

חלוקת מצלמות לפעילי שטח הנמצאים במוקדי הפעילות, באופן המקדם את חזית ההתרחשות למסך הטלוויזיה של האזרחית תוך העלאת מודעות ציבורית לסוגיה

מדריך באתר "האגודה לזכויות האזרח"

מעקב אחר פעילות נבחרי ציבור וגופים ציבוריים

מעקב תדיר אחר פעילות של נבחרי ציבור וגופים ציבוריים חושף את התנהלותם היומיומית לאור, ויכול להצביע על פערים בין תדמית ציבורית והבטחות למעשים בפועל. השגת המידע - הזמין במקומות רבים, חלקם גלויים לכל - יכולה להביא להבנה מעמיקה של פעילות נבחר ציבור או גוף, ובכך ללחוץ על אותו גוף או אדם לשנות את התנהגותו. בנוסף, עצם הידיעה לפיה קיים מעקב ציבורי על התנהגות מסויימת נוטה לשנות את ההתנהלות עצמה.

מדריך באתר "שקוף"

קואליציות בין-ארגוניות

שינויים גדולים לא עושים לבד. היכולת לפעול כרשת ולא כיחיד מהווה מכפיל כוח אדיר בעולם המדיניות, ומאפשרת להשפיע באופן נרחב בהשקעת משאבים קטנה יחסית. בעולם בו הרשתות החברתיות הן הנורמה, ארגון שלא יפעל בצורה שיתופית ורשתית ימצא את עצמו מתקשה להתמודד עם ריבוי זירות ומהירות הדינמיקות הנדרשות לפעולה בחברה האזרחית.

מאגר ידע שיתופי

מאגר ידע שיתופי מאפשר לארגונים ולפעילים בתחום מסוים לפתח ולסנכרן ידע נצבר ביחס לסוגיה ציבורית, ולהשתתף באופן אקטיבי בניסוח ובבניית דרכי התמודדות עם הסוגייה.

דוגמה מאתר "אקו-ויקי"

קולקטיב אימפקט

מודל המגדיר תנאים ועקרונות יסוד לפעולה באמצעות רתימת כלל בעלי העניין הרלוונטיים: מהמגזר האזרחי, הציבורי, העסקי, האקדמי והפילנתרופי. כל יוזמה מנוהלת על ידי ארגון שדרה.

דוגמה לקולקטיב מאתר "שיתופים"

דוגמה לארגון שדרה מאתר "שיתופים"

פורום בין ארגוני

פורום בין ארגוני מקבץ לתוכו מגוון ארגונים, לעיתים במגזרים השונים, אשר רתומים יחד לקידום מטרה רחבה יותר מאשר המטרות של כל אחד בפני עצמו. פורומים בין ארגוניים מנסחים סדר יום, בונים שיתופי פעולה ומשתפים במידע רלוונטי לקידום אפקטיבי של נושא.

דוגמה מ"פורום ארגוני השלום"

ארגון גג

ארגון מייצג, שמבטא, מול גופי שלטון בדרך כלל, את עמדותיהם של ארגונים רבים הפועלים בתחום מסוים ולאור שליחות מסוימת.

דוגמה מאתר ארגון "פנים"

ממשלה

הממשלה הינה גוף גדול ובעל סמכויות ביצוע אדירות, בו שינויים פרסונליים אינם דבר שבשגרה. הדבר עלול לגרום לפקידות לאבד מגע עם השטח. לאור זאת, ארגוני חברה אזרחית יכולים להוות נקודה מקשרת בין ממשלה לאזרחים. לפיכך, זהו מרחב משמעותי דרכו יכולים ארגונים ועמותות להשפיע על עיצוב מדיניות רחבה בהקשר הרלוונטי עבורם.

הצעת החלטת ממשלה

החלטות ממשלה הן דרכה של הממשלה לקדם מדיניות בכיוונים רצויים לה, ומהוות דירקטיביות ביצועיות מתוות דרך. לארגוני חברה אזרחית יש תפקיד משמעותי בתיחום, ניסוח וקידום החלטות אלו.

דוגמה מאתר "דבר 1"

ניטור החלטות ממשלה

הממשלה מקבלת החלטות רבות, אך לא כולן באות לידי מימוש. מעקב מפורט אחרי יישום החלטות הממשלה מהווה כלי חשוב בדרך לקידום מדיניות.

מדריך וידאו בערוץ "הסדנא לידע ציבורי"
כלי מאתר "שיתופים"
דוגמה מאתר "המרכז להעצמת האזרח"

שיתוף ציבור

בשנים האחרונות הממשלה ורשויות ציבוריות מבינות את החשיבות בשיתוף הציבור בצמתי הכרעה משמעותיים העומדים בפניהן. תהליך מלווה ושולחנות עגולים מאפשרים לציבור להשמיע את דעתו בפני הגוף המקצועי שאמון על קבלת ההחלטות.

מדריך באתר ארגון "שיתופים"
כלים לתכנון ומדידת תהליכי שיתוף מאתר "שיתופים"
דוגמה מאתר עיריית תל אביב
דוגמה ממשרד ראש הממשלה

הכשרת בכירים ודרגי ביניים

אנשי ממשל בכירים משפיעים על המתרחש בישראל באופן משמעותי. הכשרה לפקידי ממשלה בדרג בינוני-גבוה יכולה לחולל שינוי משמעותי בדרך פעולת הממשלה.

דוגמה מארגון "מעוז"

מהלך משותף עם משרדי ממשלה

יוזמה לשיתוף פעולה בין ארגונים ומכונים אזרחיים לבין משרדי ממשלה ואגפי משנה שלהם. יחד ניתן להקים צוותי עבודה וחשיבה, לגבש תכנית עבודה או חזון, לפרסם דוחות ולהמליץ על צעדי מדיניות.

דוגמה מאתר "המכון הישראלי לדמוקרטיה"

ועדת חקירה ממלכתית

ועדה ציבורית שמוקמת על פי החלטת הממשלה וממונה על ידי נשיא בית המשפט העליון, בעלת סמכויות חקירה. הממשלה אינה חייבת לקבל את המלצותיה, אך היא חייבת לדון בהן באופן מעמיק.

דוגמה מוויקיפדיה 'ועדת אור'

ועדת בדיקה ממשלתית

ועדה ציבורית שמי שהחליט על הקמתה הוא שר, המעוניין לבדוק נושא הנמצא באחריות משרדו. השר רשאי להחליט מה יעלה בגורלן של ההמלצות.

דוגמה מוויקיפדיה 'ועדת וינוגרד'

ניתוח תמיכות ומכרזים ממשלתיים

תמיכה ממשלתית הוא תקציב שאמור להינתן עבור מטרות מסוימות, אך בפועל התקציב לא תמיד מועבר בפועל. ניתן לבחון את הפערים בין תקציב מאושר לתקציב בפועל, ובכך לנטר פערים בין הצהרות לביצועים. בנוסף, ניתן לאתר תמיכות ומכרזים (מכרזי רכש ושירותים) הרלוונטיים לארגונך. אפשרויות אלו, ועוד, עולות כתוצאה מניתוח תמיכות ורכש ממשלתי.

מדריך וידאו בערוץ "הסדנא לידע ציבורי"
מדריך באתר שלנו
כלי מאתר הרכש הממשלתי

ניתוח תקציב הממשלה

עיסוק תקשורתי בתקציב המדינה נוטה לעסוק בגודלו, ובחלוקתו למשרדים השונים. ברם, ניתוח מעמיק יותר מאפשר לראות לא רק איזה משרד קיבל איזה סכום, אלא מה בדיוק נעשה עם כל שקל ושקל. הבנה זו יכולה לסייע בגיבוש ניירות מדיניות ובהפעלת לחץ על גורמים רלוונטיים בממשלה לטובת שינוי מדיניות.

מבחר מדריכים בקטגוריית 'תקציב המדינה' באתר שלנו
מדריך וידאו בערוץ "הסדנא לידע ציבורי"
כלי של "מפתח התקציב"

ניתוח ספר תכניות העבודה הממשלתי

בשנים האחרונות החלה הממשלה לפרסם את תכניות העבודה שלה בקובץ מסודר, הנקרא "ספר תכניות העבודה הממשלתי". ספר זה יכול לשמש ככלי אפקטיבי, החל מפיקוח על עבודת הממשלה באמצעות הדרג הנבחר (שרים, ועדות הכנסת וחברי כנסת), מבקר המדינה או גופים לא ממשלתיים , דרך ביקורת על התכניות שנבחרו או לא נבחרו, ועד ביקורת על פערי הצהרות מול ביצוע.

מדריך באתר שלנו
כלי מאתר משרד ראש הממשלה
דוגמה - מדריך "תשתית לצמיחה"

מעקב אחר יישום החלטות הממשלה

מעקב זה מאפשר השוואה מוצקה של תכנון מול ביצוע. השוואה זו יכולה לשמש כמנוף לחץ על משרדי ממשלה, כאשר יווכחו שהחלטות שהתקבלו לא מיושמות אצלם בפועל.

כלי מאתר משרד ראש הממשלה

ניתוח ועיצוב רגולציה

קיימים מדריכים רבים אשר מיועדים לרגולטורים, ומסייעים להם ביצירת רגולציה. הכרת החומרים הקיימים יכולה לסייע באיתור דרכים בהשפעה על רגולציה מתעצבת וכן רגולציה קיימת.

מדריך באתר שלנו
כלי מאתר הרגולציה הממשלתי
כלי לניהול מידע רגולטורי מאתר "המשחקיה"
כלי לשיתוף ציבור ברוגלציה מאתר "המשחקיה"

התקשרויות ממשלתיות עוקפות מכרז

התקשרות עם המדינה, לכל צורך שהוא, דורשת בדרך כלל מכרז ארוך ומסורבל. ברם, ישנן שתי דרכים בהן ניתן להתקשר עם המדינה ללא מכרז. הראשונה היא יצירת מיזם משותף, כאשר המשרד הממשלתי מממן חמישים אחוז מהמיזם, ושאר הכסף מגיע מהארגון, והשניה היא התקשרות עם המדינה תוך שימוש בצינורות עוקפי מכרז - קק"ל והג'וינט, להם יש פטור ממכרזים.

מדריך וידאו בערוץ "הסדנא לידע ציבורי"

כנסת

הכנסת נחשבת ל״כיכר העיר״ בה העם ונציגיו נפגשים, מה שהופך אותה למרחב קריטי עבור היזם האזרחי. יתר על כן, היא מקום בו ניתן לקדם שינויי מדיניות מרחיקי לכת בפרק זמן יחסית קצר - מרגע העלאת הצעת החוק ועד אישורו בקריאה שלישית. מדובר בזירה מהירה ותזזיתית, בעלת כוח ונראות מרובים.

ועדת חקירה פרלמנטרית

ועדת חקירה פרלמנטרית מוקמת על ידי הכנסת, בכדי לחקור נושא כלשהו. מדובר בועדה לה סמכות לזמן פקידי ציבור, אך לא סמכות שיפוטית כמו וועדת חקירה ממלכתית.

מדריך באתר מרכז מחקר ומידע של הכנסת

דוגמה מאתר "כלכליסט"

שדולה בכנסת

שדולה בכנסת הינה אסופה של חברי כנסת ממפלגות שונות, המקדמים תחום מסוים. שדולה זו מהווה כתובת לארגונים ופעילים חברתיים לקידום אג'נדות שונות.

כלי מאתר הכנסת

דוגמה מאתר הכנסת

לובי אזרחי

לובי אזרחי הוא פעולה לוביסטית (קידום אג'נדה בכנסת) של ארגונים ואנשים שאינם מקבלים כסף עבור שירותי הלובי שלהם מטעמה של חברה מסחרית, אלא מנסים לייצג אינטרס ציבורי מסויים. הפעילות תמומן בד"כ על ידי תרומות קטנות של ציבור רחב

דוגמה מארגון "האינטרס שלנו"

שינוי חקיקה

חקיקה היא הדרך הדמוקרטית הידועה ביותר לקידום אג'נדה, מה שגורם לארגונים רבים להשקיע מאמצים בשינוי חקיקה בצורה שתשרת את האינטרס הציבורי אותו הם מקדמים.

מדריך חקיקה באתר שלנו

השתתפות בדיוני ועדות הכנסת

השתתפות בוועדות הכנסת מאפשרות לכל אזרח לקחת חלק פעיל במרכז העצבים של הדמוקרטיה הישראלית. עיקר העשייה הפרלמנטרית נמצא בוועדות הכנסת ולכן נוכחות אקטיבית שם משמעותית מאד להשפעה על קבלת החלטות.

מדריך באתר של תומר אביטל

מעקב אחר ועדת הכספים

הוועדה שבסופו של דבר קובעת לאן הכסף ילך. ועדת הכספים מצולמת וניתן לעקוב אחר דיוניה גם מהבית. לחץ ציבורי והשתתפות בדיוני הוועדה יכולים להביא לשינוי.

מדריך וידאו בערוץ "הסדנא לידע ציבורי"

השתתפות בדיונים בהעברות תקציביות

אחוז גבוה מאוד מהתקציב עובר מאחורי גבו של הציבור בדיונים חפוזים על העברות תקציביות. נוכחות ארגוני חברה אזרחית בדיונים אלו משנה את ההחלטות המתקבלות.

מדריך וידאו בערוץ "הסדנא לידע ציבורי"

קידום מטרות הארגון בתקופת בחירות

תקופת בחירות מהווה הזדמנות חשובה לקידום מטרות שונות. פעולות מדוייקות בתקופה זו יכולות להביא לתוצאות שלא ניתן היה להשיגם בתקופות אחרות.

מדריך באתר שלנו

פנייה לחבר כנסת

קשר עם ח"כ יכול לשמש לצרכים שונים כמו שיתוף פעולה, קבלת מידע, העברת ביקורת, הבעת דעה על מהלך ציבורי ועוד. לצורך כך יש לבחור בתבונה בח"כ המתאים, להכיר את אמצעי הפנייה הקיימים ולדעת כיצד לשמר קשרים.

מדריך באתר רשת להתנדבות ישראלית

מעקב ופרסום פעילות חברי הכנסת

אחת הדרכים להשפיע על חברי כנסת הינה יצירת לחץ ציבורי. כלי יעיל לשם כך הינו מעקב אחר פעילות נבחרי הציבור - למשל מעקב אחר הפער בין תדמית ציבורית לפעילות בפועל - והנגשת המידע לקהל הרחב. למעשה, עצם הידיעה כי קיים מעקב ציבורי וממוקד משפיעה על התנהלות נבחרי הציבור.

דוגמה מאתר "על משמר הכנסת"

דוגמה נוספת מאתר "בטא מחוקקים"

משפט

מערכת המשפט אינה רק אחת משלושת רשויות השלטון. היא רשות עוצמתית מאוד, קטנה בגודלה, ובהקשרים רבים יש לה זכות וטו על עבודתן של שתי הרשויות האחרות. בנוסף, למערכת השיפוטית "שלוחות" ביצועיות כמעט בכל גוף קיים (יועצים משפטיים) המהווים ערוצים להנכחת שפה משפטית בסוגיות מנהליות. מערכת זו ניזונה רבות מהחברה האזרחית - החל מעתירות ועד מאמרים משפטיים משפיעים, ולפיכך מהווה נקודת תפר בין הממשל לאזרח. להרחבה נוספת על כל אחד מהכלים, מוזמנים לבקר בבלוג "קוד אזרחי פתוח", מבית הפורום לחברה האזרחית, במדריך - אובג'קשן! מדריך לפעיל האזרחי במערכת המשפט.

עתירה מנהלית

עתירה מנהלית מוגשת כנגד רשות שלטונית לבית משפט מנהלי, ותוקפות החלטות, מעשים ומחדלים של רשויות ציבוריות.

מדריך באתר חברת עו"ד "מיכאל חוואי"

דוגמה מאתר "התנועה למען איכות השלטון בישראל"

עתירה לבג"צ

עתירה לבית המשפט העליון בסוגיה כבדת משקל, בכדי לדרוש שינוי של מדיניות הננקטת על ידי הרשות. לרוב מדובר בסוגיות עקרוניות ומשמעותיות יותר מאלו הנתקפות בעתירות מנהליות.

מדריך מבלוג "LawGuide"

דוגמה מאתר "האגודה לזכויות האזרח"

עתירת חופש מידע

עתירות הדורשות מרשות ציבורית לחשוף מידע הקיים ברשותה לטובת האזרח, בהתאם לחוק חופש המידע - המגדיר כי זכותו של כל אזרח לקבל מידע המצוי בידי הרשות.

מדריך מפורט באתר שלנו
מדריך ואינדקס באתר "הצלחה"
כלי מאתר משרד המשפטים
דוגמה מאתר "האגודה לזכויות האזרח"

מכתב התראה כנגד פעולה מנהלית לא תקינה

מכתב עו"ד הממוען לגוף שלטוני שתכליתו הצפת בעיה או מדיניות המופעלת בניגוד לחוק או לפסיקה. מכתבים אלו יכולים להוות צעד מקדים לעתירה.

דוגמה מאתר "האגודה לזכויות האזרח"

פיקוח על אכיפה

טחנות הצדק טוחנות לאט, והפעלת לחץ ציבורי עליהם יכול בהחלט לגרום להם לפעול בקצב מהיר יותר, או אף לשנות את החלטתם. פניה לרשויות התביעה, תוך דרישה לקידום הליך משפטי יכולה לסייע לקידום החלטות בעניין.

דוגמה מאתר "Ynet"

תביעות אזרחיות

גופים שעוברים על החוק ומפסידים בעקבות כך בבית המשפט' יפחדו לחזור על ההתנהגות המעוולת בכדי להימנע מהפסדים כספיים נוספים, ובכך יושג האפקט הרצוי.

דוגמה מאתר "האגודה לזכויות האזרח"

מיצוי זכויות

לא תמיד אנשים יודעים מהם זכויותיהם , ולעיתים הם יודעים אך לא יודעים מה לעשות אם נפגעו. הענקת ידע, איתור נפגעים והענקת סיוע משפטי לשם מיצוי הזכות שלהם - יכול לשנות מצב זה.

מדריך באתר "האגודה לזכויות האזרח"

תשתית תיאורטית

מערכת המשפט מתבססת רבות על ידע אקדמאי ותיאורטי. יצירת ידע יכולה לגרום, בטווח זמן בינוני-רחוק, לשינוי מדיניות משמעותי.

דוגמה מאתר "המכללה למינהל"

קליניקות משפטיות

קליניקה משפטית הינה קורס אקדמאי במסגרת מוסדלהשכלה גבוהה, בו עוסקים סטודנטים בנושא פרקטי מסויים ומקדמים אותו בפועל.

דוגמה מאתר אוניברסיטת ת"א

ידיד בית המשפט

ארגונים המעוניינים להשמיע את דבריהם בתגובה לעתירה מסויימת בבית המשפט יכולים לבקש מבית המשפט להצטרף לדיון, ובכך להשמיע את קולם ולנסות להשפיע על הכרעת הדין.

מדריך מבלוג אוניברסיטת בר אילן

דוגמה מאתר "עמותת המשפט בשירות הזיקנה"

קאדר מומחים

בניית קאדר של מומחים בעלי שם בתחום מסויים, המביעים דעה בהתנדבות באותו תחום בו יש להם מומחיות. המומחים יכולים לבקש להביע דעה זאת גם בפני בית המשפט, כבקשה להצטרף כידיד בית המשפט, אך גם בפורומים ציבוריים שונים.

דוגמה מאתר "המכון הישראלי לדמוקרטיה"

מנהיגות ויזמות

כל ארגון יודע שהמשאב החשוב ביותר עבורו הוא המשאב האנושי. תשתית אנושית חזקה מהווה בסיס לחיבור בין ארגון לבין הסביבה הקיימת, ויוצרת את המרקם האנושי הקריטי עבור ארגונים המחפשים לחולל השפעה. תשתית אנושית רחבה של אנשים הפועלים לקידום חזון הארגון יכולה להפוך לרשת של מחוללי שינוי, שכוחה גדול בהרבה מכוחו של כל פרט בודד.

מיקרו מענקים

כסף קטן יכול לחולל שינויים גדולים. פרקטיקה מוצלחת לארגון או לקרן לקדם נושא רחב היקף היא מתן מיקרו מענקים - תקצוב מכלול רחב של ארגונים בסכומים קטנים למימוש לטובת מטרה מסויימת רחבה, ודרך כך יצירת מגוון ארגונים ויזמים שיפעלו לקידום הנושא.

דוגמה מחברת "Google"

קולות קוראים

קול קורא הוא פרסום מטעם ארגון או קרן, הקורא לארגונים ויזמים להגיש הצעות לתמיכה בתחום מסויים. ההצעות הזוכות יקבלו מימון לפיתוח המיזם או הפרויקט.

דוגמה מאתר ארגון "שתיל"

מאיץ יוזמות

יוזמות רבות נופלות בשל מחסור בידע או בהבנה בסיסית של אופן הפעולה היזמי. מאיץ יזמות מעניק ליזמים כלים וקשרים הנדרשים על מנת לממש את רעיונם לכדי הבשלה.

דוגמה מאתר "הכוורת"

תוכנית מנהיגות

איתור קבוצה לה שאיפות למנהיגות ואקטיביזם, טיפוחה והשקעה בה. מטרת קורסים אלו הינה השקעה במנהיגות העתיד, תוך סיוע בבניית רשת קשרים וכישורים.

כלי מאתר "Inc"

דוגמה מאתר "קרן מנדל"

רשת מקצועית של עמיתים

קבוצה של אנשים מתחום תוכן או מקצוע מסויים, המנסים לקדם אג'נדה ספציפית בתחום בו הם עוסקים. הקבוצה מהווה מקום להתלבט, להתייעץ ולרכוש ידע מקצועי חדש ממומחים מקבילים בתחומך.

דוגמה מקבוצת "עירוניות מתחדשת בישראל"

כלים והכשרות ליזמים ופעילים

בניית כלים ויכולות אסטרטגיות לפעילים וארגונים, המסייעים בטיוב ובחיזוק פעילותם.

מדריך מאתר ארגון "שתיל"

מוסדות בינלאומיים

סדר היום בישראל מושפע רבות ממוסדות בינלאומיים, דוגמת האו"ם, ממשלות ותקשורת זרה. היותנו "מדינת אי" מכריחה אותנו לפעול מתוך הבנה שמדובר בשחקנים רלוונטיים וחשובים עבור ישראל. היכולת להשפיע על אותם מוסדות, על הרכבי הוועדות שמייצרים את סדר היום שלהם, והיכולת להשפיע על מעמדה של ישראל בעולם מאפשר כר נרחב לשינוי אזרחי.

הפגנות מול שגרירות

ארגון הפגנה מול שגרירות זרה מהווה דרך להעביר מסר למדינה, שמסתמכת על השגרירות כחיישן עבורה.

דוגמה מאתר "Ynet"

עדות מאזנת

ועדות בינלאומיות רבות עוסקות בישראל ובנושאים הקשורים אליה. זיהוי הוועדות והבאת עדויות אישיות יכולות לשנות את מאזן הכוחות בוועדה, או את דעת הקהל נגדה.

דוגמה מאתר ארגון "עדאלה"

ערעור סמכות ועדה

מנגנונים בינ"ל מבוססים על בירוקרטיה, ולפיכך לעיתים ניתן לתקוף את המנדט שניתן להם או לדון בגבולותיו.

דוגמה מאתר "מידה"

ערעור הרכב וועדה

ועדות בינ"ל ממונות במקרים רבים על ידי גופים פוליטיים, ולפיכך לעיתים מוטות נגד ישראל באופן חריף. הצגת אנשי הוועדה כבעלי דעה קדומה וכאנטי ישראליים יכולה להקהות את תוצאות מסקנותיה.

דוגמה מאתר "וואלה"

הפצת מידע סותר או שונה מהמידע שהופץ על ידי ועדה

ועדות בינ"ל נוטות להוציא דו"ח שיכול להשפיע באופן משמעותי על דעת הקהל העולמית. הפצת מידע הסותר את הדו"ח או הממסגר את מסקנותיו באופן שונה - יכולה לגרום להקטנת האפקט התודעתי שהוא נושא.

דוגמה מאתר "nrg"

לחץ על נבחרי ציבור הפועלים במנגנונים של גופים בינ"ל

ארגונים בינ"ל מסוימים כגון האיחוד האירופי, מונהגים על ידי קבוצה של נבחרי ציבור העומדים לבחירות מקומיות פעם בכמה שנים. בעלי תפקידים אלו מעוניינים להיבחר מחדש, ולפיכך קשובים ללחצים מהשטח.

דוגמה מאתר "The Guardian"

פגישות עם שגרירים זרים

יצירת פלטפורמות המאפשרות לשגרירים להכיר לעומק את המציאות המורכבת בישראל באופן אישי, ובכך להשפיע על הדיווח אותו ימסרו למדינותיהם.

דוגמה מארגון "European Union in Israel"

פגישות עם שגרירים ישראלים

שגרירים ישראלים מייצגים את ישראל מול מדינות זרות ברחבי הגלובוס. פגישות עם שגרירים אלו יכולה לסייע להם בהבנה וחידוד של העמדה הישראלית, ובכך בהצגה טובה יותר שלה מול גורמים שונים בעולם.

דוגמה מאתר שגרירות סין

דו"חות וניירות עמדה בשפות זרות

יצירת ניירות עמדה ודו"חות בסוגיות הנוגעות לישראל והנגשתם למקבלי ההחלטות בשפתם שלהם יכולה לסייע במתן אמינות לדעות המועלות בשיח הציבורי הזר.

דוגמה מאתר ארגון "NGO monitor"

עבודה עם הקונגרס האמריקאי

הקונגרס האמריקאי הוא מרכיב חשוב בארה"ב ויכולת ההשפעה שלו על ישראל היא רבת פנים. באמצעות קידום של יוזמות בקונגרס ניתן להגיע ליכולת השפעה כבדת משקל.

מדריך באתר שלנו

בניית קהילה

כוחו האמיתי של ארגון חברה אזרחית לא מגיע מכוחו הפוליטי או ממשאביו הרבים, אלא מהעובדה שאותו ארגון מייצג צורך חברתי בוער, המטריד קבוצה גדולה של אנשים. הארגון מהדהד את קולם ומציף צורך משמעותי בעולם. ככל שהקהילה התומכת בארגון גדולה יותר, כך גדלה הלגיטימיות של אותו ארגון לפעול לקידום אותו נושא, וכך נהיה ברור כי הנושא המדובר אינו יכול להישאר ללא פיתרון עוד זמן רב.

תא סטודנטים בקמפוס

הקמת תא אקטיביסטי בקמפוס של מוסד השכלה גבוהה, שמטרתו לקדם נושא מסויים/אג'נדה, וזאת מתוך הבנה שסטודנטים אקטיביסטים מהווים את שכבת ההנהגה הבאה במדינה.

דוגמה מאתר האוניברסיטה העברית

פיתוח מנהגים, מסורות, זהות וסמלים

קהילה חזקה מפתחת או נבנית סביב מנהגים, מסורות או סמלים. חברי הקהילה שומרים על מנהגים משותפים, מספרים ומשמרים מסורות, הם בעלי זהות משותפת ומזדהים עם סמלים משותפים.

כלי מאתר "Coggle"

דוגמה מדף הפייסבוק "אבא פגום"

מימון המונים (Crowdfunding)

מימון המונים הוא דרך לגייס סכומי כסף מהציבור. הצלחה בקמפיין מסייעת לארגון במימון פעילותו, אך גם בהשגת לגיטימציה ציבורית למטרותיו.

מדריך באתר שלנו

שיתוף ציבור/היוועצות המונים

ארגונים וגופים המעוניינים להבין טוב יותר את קהל היעד מולו הם פועלים ולהנכיח את עמדת הציבור בשיח בנושא מסויים, יכולים לקיים היוועצות המונים ביחס לסוגיה.

מדריך באתר משרד ראש הממשלה

כלי מאתר חברת "תובנות"

אירועים בוני קהילה

תכנון אירועים בוני קהילה במטרה לייצר ולחזק קהילות בעלות הזדהות רעיונית או מעשית. אחת מהדרכים להצליח בבניית הקהילה היא לאחד אותה סביב סט של ערכים, נושא מסוים, או כל גורם מאחד אחר.

מדריך באתר "מכללת אורנים"

כלי באנגלית מאתר "Community Canvas"

קבוצות Whatsapp/Telegram/LinkedIn

קבוצות ווטסאפ/טלגראם מהוות דרך משמעותית לתקשר עם קבוצות באופן מהיר ויעיל, ולבנות קהילה אקטיבית לקידום נושא.

מדריך על וואטסאפ וטלגרם באתר שלנו
מדריך על לינקדאין באתר שלנו
דוגמה - מורד שטרן באתר "SLIDESHARE"

רשימת תפוצה/דיוור המונים

רשימת תפוצה מהווה כלי אפקטיבי של ארגונים לעדכן ולעמוד בקשר מעת לעת עם אנשים שהביעו בעבר הזדהות כלשהי עם ערכי הארגון, לעדכן אותם בתמונת המצב ולחבר אותם לקמפיין מתהווה.

מדריך וידאו מערוץ "קומפיותר מחשבים"

מועצה ציבורית

הקמת מועצה ציבורית מהווה פרקטיקה שנועדה להפקיע נושא מסוים מטיפול הקשרי, פוליטי או בלתי תקין מנהלית, מתוך טענה שדעת קהל ונציגי ציבור הם אלו שראויים לדון ולעסוק בסוגייה המהווה עניין ציבורי.

דוגמה מאתר היחידה הממשלתית למאבק בגזענות

חשיפה למסרים דרך אירועי תרבות

יצירת אירועי תרבות המותאמים לקבוצה חברתית מסויימת, יכולה לסייע בהעברת מסרים תרבותיים שונים לאותה קבוצה.

דוגמה מפרוייקט "סינמאמע"

רשימות דיוור לאנשי מקצוע

רשימת מיילים אליה מנויים בעלי תפקיד או מקצוע מסויימים, המאפשרת להם להתעדכן בנעשה בתחום באופן תדיר ובכך ליצור רשת מקצועית חזקה, ולמתג את הארגון כבעל ידע ומקצועיות באותו תחום.

דוגמה מפורטל בריאות הנפש בישראל

ידע

תשתית ידע מהווה ציר השפעה קריטי לארגון. זו מעניקה עומק ומומחיות, לצד לגיטימיות לפעולה במישור הציבורי ומאפשרת העשרה וחיזוק של שיח מדיניות. בניית ידע מהווה השקעה תשתיתית ארוכת טווח שאת פירותיה לוקח זמן לראות, אך היא מאפשרת יצירת השפעה עמוקה ומשמעותית לטווחים ארוכים מהרגיל.

בלוג

בלוג מהווה ערוץ רציף להצפת סוגייה וזוויות מבט חדשניות להתמודדות עם הסוגיה, לאורך זמן, תוך אפשרות נוחה לטיפוח ידע בנושאים מסויימים, ותוך משיכת קהל מתעניינים.

מדריך מבלוג "הסולידית"

מחקר מדיניות מעמיק

מחקר מדיניות מעמיק ונרחב ביחס לסוגיה העומדת לדיון ציבורי הנערך על ידי מומחים בתחומם.

דוגמה מאתר "מכון ואן ליר"

נייר עמדה

כתיבת ניירות עמדה הבוחנים סוגיות מדיניות שונות, ומציגים את היתרונות והחסרונות של כל אפשרות פעולה. הנגשת ניירות העמדה לדרגים מקצועיים יכול להשפיע על ההחלטות שיתקבלו.

מדריך מאתר "איילת צורי"

דוגמה מאתר החברה להגנת הטבע

קבוצת למידה

קבוצה של אנשי מקצוע ומחקר מתחום מסויים, שמבצעת בירור ולמידה של תחום תוכן, ובכך מנסים לקדם גישות חדשות בתחום.

דוגמה מאתר "המכון הישראלי לדמוקרטיה"

מערך חינוך להפצה

במערכת החינוך ישנם שעות העשרה רבות, הנתונות לבחירתם של מנהלים ומורים. יצירת תכנים על ידי ארגון חברה אזרחית מהווה ערוץ להנגשת ידע והטמעת צורות חשיבה לתלמידי בית ספר, ובכך להשפיע על דור העתיד.

דוגמה מאתר עמותת "קדמה"

תכנית חוקרים ודוקטורנטים

תוכנית אליה יכולים תלמידים לתארים מתקדמים להגיש אליה הצעות מחקר. ההצעות הזוכות יקבלו מלגה לשם חקר הנושא אותו הציעו, ויפתחו בכך תחום ידע חדש.

דוגמה מאתר "פורום קהלת"

מאגר ידע ארגוני

עיבוד הניסיון שנצבר בתוך הארגון לפלטפורמה גלויה לציבור של מושגי מפתח, מאמרים, סקירות וכלים מאפשר לאזרחים ופעילים אזרחיים למידה והפקת מסקנות בתחומי העניין שלהם.

דוגמה מאתר "שיתופים"

עריכה בוויקיפדיה

ויקיפדיה היא אחד ממקורות המידע הנצפים והמשפיעים בעולם. השתתפות אפקטיבית במנגנון העריכה והביקורת של ויקיפדיה עשויה להוות כלי עבודה משמעותי להנגשת מידע לציבור הרחב ולהשפעה על השיח הציבורי.

מדריך באתר שלנו

ספרייה דיגיטלית

פיתוח, איסוף וקטלוג של ידע מקצועי ויישומי בתחומי עניין שונים, ומתן אפשרות יעילה לחיפוש הידע באמצעות מנוע חיפוש.

דוגמה מאתר "הגו'ינט"

מאגר כלים

המאגר הוא אמצעי לפתיחת צוהר והנגשה של דרכי השפעה לקהל היעד שלכם. המאגר מאפשר להכיר פרקטיקות וכלי עבודה, על ידי פיתוח כלים או באמצעות איסוף וקטלוג של כלים קיימים. ניתן להציג בארגז את הכלים עצמם, דוגמאות לשימוש בהם, מדריכי הוראה לשימוש וכל אספקט אחר שמועיל לשימוש בכלי.

דוגמה מהעמוד הממשלתי "המשחקיה"

דוגמה נוספת מהאתר שלנו
נגישות
‎הפורום לחברה האזרחית‎