ארגז כלים אזרחי

כולנו רוצים לשנות את העולם, להשפיע ולהטביע חותם; עמותות קמות לשם קידום מטרה חברתית. אך לעיתים רבות חוסר בידע ובכלים מקצועיים ובשפה ביחס לתהליכי שינוי, מעיבים על האפקטיביות שלנו. פורטל ארגז כלים אזרחי מנגיש ידע וכלים בתחומי ההשפעה האזרחית.

חשוב לציין, כי המצאנו מעט מאוד. בישראל יש חברה אזרחית תוססת ומספר ארגוני שדרה, שבנו בשנים האחרונות את ההתמקצעות של החברה האזרחית. מרבית הכלים והמדריכים נבנו בידי ארגוני שדרה אלו, עליהם נמנים: שיתופים, שתי"ל, נובה, מידות, אנו, מכון ראות ומנהיגות אזרחית. מטרתנו בפורטל זה היא להנגיש ידע רב שכבר קיים ומפוזר בין ארגונים אלו וארגונים נוספים בעולם, עם קרדיט גדול לעשייה המבורכת שלהם.

גירסא מתומצתת של המדריך ניתן למצוא כאן.

תקשורת

התקשורת הממוסדת משפיעה מאד על דעת הקהל ועל מסגורן של סוגיות ציבוריות. עשייה אזרחית אפקטיבית מכירה את כללי המשחק התקשורתיים, משפיעה על המסרים וממסגרת את הסוגיה באופן המקדם את הנושא המבוקש. השפעה בזירה זו דורשת עבודה בתזמון מדויק, והבנה מעמיקה של צורת הפעולה התקשורתית.

הודעה לעיתונות

הודעה הנשלחת לכלי התקשורת בכדי לעניין אותם במאורע שקרה, ובכך לקדם את מטרות הארגון

מדריך מאתר "אנו"

סיור לעיתונאים ובלוגרים

סיור לאנשי תקשורת וניו מדיה העוסקים בתחום כלשהו. הסיור מציג לאותם אנשים תמונה באופן שונה, ונועד לגרום להם לסקר את העניין.

מדריך מאתר חברת BLASTmedia

טור דעה

טור דעה הוא טקסט קצר המפורסם בעיתונות הכתובה או האינטרנטית, המציג את דעתו של הכותב. מטרת הטור הינה לגרום לקוראים להתבונן על סוגיה ציבורית מסויימת באופן שונה.

מדריך מאתר מרכז שלם

קטלוג מומחים

חוברת המאגדת מומחים מקבוצה בתת ייצוג מתחומי עניין שונים והנגשתה לערוצי התקשורת , מתוך מטרה להנכיח את הקבוצה בשיח הציבורי.

דוגמה מאתר A-List

סרטונים

סרטונים מהווים דרך חזקה להעביר מסרים מורכבים, באופן גרפי ופשוט, בצורה הפונה באופן רגשי לצופה. כך ניתן להימנע מחלק מהמסננים הקיימים אצל רבים מהאנשים באופן טבעי.

דוגמה - סרטון קמפיין יהודה ישראלי

ויזואליזצית מידע

ויזואליזציה ואינפוגרפיקה של מידע ונתונים מהווים אמצעי לגשר בין מחקר מורכב לדעת הקהל ההמונית ולהפוך עובדות יבשות לסיפור.

טיפים לאינפוגרפיקה אפקטיבית מאתר מגזין "פיקסל פרפקט"

דו״ח עדויות

באירועים משבריים, כמו משבר העורף בלבנון השנייה, ובאירועים מכוננים, כמו מלחמת ששת הימים, יש מאבק בדעת הקהל לגבי 'מסגור האירוע'. הנכחת עדויות של אנשים שלקחו חלק פעיל באירוע מהווה כלי אזרחי להנכיח זווית מבט ולמסגר את האירוע.

דוגמה מפרויקט העדויות של ארגון "האמת שלי"

סקרים

סקרי דעת קהל מהווים כלי לבירור דעתו של ציבור בסוגיה מסוימת. פעמים רבות סקרים נוצרים על ידי בעלי עניין המעוניינים לקדם אג'נדה חברתית מסויימת.

מאמר מאתר המכון הישראלי לדמוקרטיה

סיפורי נפגעים

להחלטות מדיניות ותקציביות השלכות שנוגעות לאזרח הקטן. הנכחת הפגיעה באזרח, או לחלופין השיפור במצבו ובמעמדו, מהווים דרך לערער או לתמוך במדיניות מסוימת.

דוגמה - עדויות נפגעי הדיור הציבורי

בלוג

בלוג מהווה ערוץ רציף להצפת סוגייה וזוויות מבט חדשניות להתמודדות עם הסוגיה, לאורך זמן, תוך אפשרות נוחה לטיפוח קשר עם קהל קבוע סביב תחום תוכן.

איך לפתוח בלוג מאפס מבלוג "הסולידית"

כניסה למרחב העיתונאי

כתיבה ופרסום בפלטפורמות מקוונות, קשר עם עיתונאים ושימוש במדיה החדשה לטובת העלאת נושאים לסדר היום ופרסום פעילות הארגון.

מדריך מהאתר של תומר אביטל

עיצוב תודעה

דעת הקהל מהווה מרכיב משמעותי בכל מדינה דמוקרטית ומעניקה לגיטימציה למאבק כזה או אחר. אבן דרך מרכזית בכל שינוי חברתי היא רתימת דעת הקהל לטובת המאבק. בעידן הרשתות החברתיות, כבר לא חייבים לעבור דרך כלי תקשורת מסורתיים לשם הגעה להמונים, דבר שמאפשר גם לארגונים קטנים להשפיע באופן נרחב על דעת הקהל.

ביוש פומבי (Shaming)

פרקטיקה בה מממקדים קשב ציבורי לאמירה של דמות ציבורית בכירה שמסגירה – וממסגרת את דעתו כבלתי לגיטימית, פוגענית ושלילית.

מדריך מאתר "הארץ"

נקיטת עמדה מקצועית

קידום מדיניות או ערעור על מדיניות המתבצעת באופן המרכז גילדה מקצועית רלוונטית לחוות דעה ביחס לסוגיה.

דוגמה - דוחות המתכננים של פעילי ארגון "במקום"

הפגנת ראווה

הפגנה המונית, חד פעמית שעניינה הנכחה ציבורית והמונית רועשת לנושא, כמחאה או תמיכה. להפגנה ערך כלפי פנים בגיבוש קהל סביב מסרים, ותפקיד חיצוני המשמש כהפגנת כח.

מדריך מאתר "משנים"

הפגנת קבע

הפגנה הנערכת ברציפות במקום שיש לו משמעות סימבולית ביחס לנושא מורכב שמצריך אורך נשימה ועיקשות לקידומו.

מדריך מאתר פרויקט "דוקורייטס"

רשימת תפוצה/דיוור המונים

רשימת תפוצה מהווה כלי אפקטיבי של ארגונים לעדכן ולעמוד בקשר מעת לעת עם אנשים שהביעו בעבר הזדהות כלשהי עם ערכי הארגון, ולעדכן אותם בתמונת המצב ולחבר אותם לקמפיין מתהווה.

מדריך של "קומפיותר מחשבים"

בניית מדד ציבורי

מדד הוא מספר המייצג מאפיין מסוים ומאפשר למקם אותו ביחס למאפיינים אחרים בתוך הקשר. יצירת מדד ביחס לנושא מהווה נדבך בבניית החשיבות של הנושא וביצירת תהודה ציבורית ביחס אליו.

דוגמה - מדד הייצוג של עמותת סיכוי בשיתוף עם העין השביעית

אתר אינטרנט/עמוד נחיתה

דף נחיתה הוא הדף הראשון אותו רואים אנשים המחפשים נושא מסוים. בנושאים אזרחיים, דף הנחיתה באתר האינטרנט משקף את נדבך ההזדהות הראשונית של אזרח עם נושא.

מדריך מאתר "ASKPAVEL"

מועצה ציבורית

הקמת מועצה ציבורית מהווה פרקטיקה שנועדה להפקיע נושא מסוים מטיפול הקשרי, פוליטי או בלתי תקין מנהלית, מתוך טענה שדעת קהל ונציגי ציבור הם אלו שראויים לדון ולעסוק בסוגייה המהווה עניין ציבורי

דוגמה - פורום תקנה

חזון ציבורי

חזון משקף תמונת עתיד, ארוכת טווח ואופטימית ביחס לסוגיה. חזון ציבורי הוא חזון שנבנה ונתמך בידי המונים שלקחו חלק במעגלים שונים בבניית החזון ועיצובו.

דוגמה - חזון ישראל 2048 של תנועת "אור"

פרס ציבורי

פרס ציבורי מהווה פרקטיקה בה גוף ציבורי או מועצה ציבורית מעניקה פרס בתחום מסוים. עצם אירוע מעמד הפרס, השיקולים בבחירת הזוכים והוועדה מהווים נדבכים ביצירת תודעה חיובית ביחס לנושא סביבו ניתן פרס.

דוגמה - פרס ירושלים לאחדות ישראל

מעורבות אזרחית

לגיטימציה לשינוי חברתי-אזרחי רחב תלויה בקהילה או קהילות המחוברות לחזון, לצורך או למצוקה. יצירת מעורבות מתמשכת (engagment) עם קהילות היא אומנות של ממש. מגוון פרקטיקות מהוות בסיס ליצירת מעורבות ורתימה של קהילות לשינוי.

דף פייסבוק לארגון

פייסבוק הינה כיכר העיר החדשה/ישנה, בה נמצאים כולם. דרכה ניתן להפיץ את מסריו של הארגון אל קהל העוקבים והמתעניינים

מדריך באתר Non Profits on Facebook

מימון המונים (Crowdfunding)

מימון המונים הוא דרך לגייס סכומי כסף מהציבור באמצעות קמפיין מימון המונים. הצלחה בקמפיין מסייעת לארגון במימון פעילותו, אך גם בהשגת לגיטימציה ציבורית למטרותיו.

מדריך מאתר "Gadgety"

שיתוף ציבור/היוועצות המונים

ארגונים וגופים המעוניינים להבין טוב יותר את קהל היעד מולו הם פועלים ולהנכיח את עמדת הציבור בשיח הציבורי, יכולים לקיים היוועצות המונים ביחס לסוגיה.

כלי - חברת תובנות לשיתוף ציבור בהחלטות

עצומה

החתמת מספר רב של אנשים על עצומה הקוראת לשינוי מצב מסויים, מתוך רצון ליצור הד ציבורי לאותה מטרה.

מדריך מאתר "כותב טוב"

עידוד רכישה או חרם צרכני

השפעה באמצעים כלכליים הינה דרך לקדם מטרות אידיאולוגיות שונות בפעולה אזרחית כלפי חברות מסחריות , ואפילו כלפי מדינות. פרקטיקה נפוצה הינה עידוד רכישת או החרמת מוצרים מסוג מסויים.

מדריך מאתר המועצה הישראלית לצרכנות

האקתון

האקתון = Hack + Marathon הוא אירוע שנוצר בעולמות הטכנולוגיה כתחרויות לפיתוח תוכנה ומוצרים. בהקשר החברתי, האקתון הוא אירוע המחבר עמותות , יזמים חברתיים ובעלי עניין ליצירת פתרונות לאתגר חברתי מסויים. ההאקתון מהווה גם שופר ליצירת תודעה ביחס לתחום מתפתח, ולצורך והדחיפות בהתמודדות עם אתגר מסויים דווקא.

מדריך מאתר חברת CREATE

ניטור גיאוגרפי

ניטור גאוגרפי מהווה אמצעי ליצירת מעורבות אזרחית רחבה בסימון וניטור תופעות חיוביות או שליליליות המתרחשות במרחב הקרוב לאזרח, וזו נעשית בדרך כלל על בסיס מדיום טכנולוגי ייעודי כמו 'google maps' . ניטור גאוגרפי מייצר תמונת מצב של התפשטות או התמודדות עם תופעה ואזורי הריכוז שלה.

דוגמה - פרויקט "שומר היער" של ארגון השומר החדש

מדריך לאזרח

מדריך לאזרח מכיל ידע וכלים המונגשים לכל אזרח המעוניין בכך, מתוך רצון לעורר כמה שיותר אנשים לאקטיביזם בכל תחום שהוא.

מדריך לאקטיביסט בוועדות הכנסת של תומר אביטל

מערך מתנדבים

ארגוני חברה אזרחים רבים נעזרים רבות במתנדבים, המונעים מתוך רצון להשקיע מזמנם במטרה משותפת. כל מתנדב הוא אזרח פעיל שמשקף הזדהות עם מטרות הארגון

כלי מאתר "שיתופים"

קבוצות Whatsapp

קבוצות ווטסאפ מהוות דרך משמעותית לתקשר עם קבוצות באופן מהיר ויעיל, ולבנות קהילה אקטיבית לקידום נושא.

מדריך מאתר SLIDESHARE, מאת מורד שטרן

משחוק

משחוק הינה הפיכת מסר מורכב למשחק קליל ופשוט (סטייל PlayBuzz) ומסייעת לחיבור המשתמש למסר אותו רוצים להעביר

דוגמה - ארגון Games For Change

מאגר ידע שיתופי

מאגר ידע שיתופי מאפשר לארגונים ולפעילים בתחום מסויים לפתח ולנסכרן ידע נצבר ביחס לסוגיה ציבורית, ולהשתתף באופן אקטיבי בניסוח ובבניית התמודדות עם הסוגיה.

דוגמה - פורטל הידע האזרחי של ארגון שיתופים

מיקרו מענקים

כסף קטן יכול לחולל שינויים גדולים. הענקת מיקרו מענקים הינה פרקטיקה מוצלחת לארגון או לקרן לקדם נושא במתן מיקרו מענקים לקידום נושא רחב היקף על ידי תקצוב מכלול רחב של ארגונים בסכומים קטנים למימוש מטרה מסויימת רחבה.

דוגמה - מיקרו מענקים של הקרן החדשה לישראל לפרויקטים המקדמים חיים משותפים בין יהודים וערבים

קולות קוראים

קול קורא הוא פרסום מטעם ארגון, הקורא לארגונים ויזמים להגיש הצעות בתחום מסויים. ההצעות הזוכות יקבלו מימון למיזם או לפרויקט שהוצע על ידם.

דוגמה - קול קורא של הג'וינט לתוכניות למניעת אלימות מינית

מאיץ יוזמות

יוזמות רבות נופלות בשל מחסור בידע או בהבנה בסיסית של אופן הפעולה היזמי. מאיץ יזמות מעניק ליזמים כלים וקשרים הנדרשים עבורם בכדי לממש את רעיונם לכדי הבשלה.

דוגמה - מאיץ היזמות החברתית של PresenTense

קואליציות בין-ארגוניות

שינויים גדולים לא עושים לבד. היכולת לפעול כרשת ולא כיחיד מהווה מכפיל כוח אדיר בעולם המדיניות, ומאפשרת להשפיע באופן נרחב בהשקעת משאבים קטנה יחסית. בעולם בו הרשתות החברתיות הן הנורמה, ארגון שלא יפעל בצורה שיתופית ורשתית ימצא את עצמו מתקשה להתמודד עם ריבוי זירות ומהירות הדינמיקות הנדרשות לפעולה בחברה האזרחית.

רשימות דיוור מקצועיות

רשימת מיילים אליה מנויים בעלי תפקיד/מקצוע מסויימים, המאפשרת להם להתעדכן בנעשה בתחום באופן תדיר ובכך ליצור רשת מקצועית חזקה.

דוגמה - רשימת התפוצה של עו"ד דן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח, המיועדת למשפטנים

מאגר ידע ארגוני

מאגר ידע ארגוני יכול להיות כלי שיש לו ערך להשפעה אזרחית, כאשר עיבוד הנסיון הארגוני לכדי ידע מונגש מאפשר לאזרחים ולפעילים חברתיים מחוץ לארגון לקדם את החזון ואת יעדי הארגון בעזרתו.

מאגר הידע של בית איזי שפירא בנושא הנגשה לבעלי מוגבלויות

פורום בין ארגוני

פורום בין ארגוני מקבץ לתוכו מגוון ארגונים, לעיתים במגזרים השונים, אשר רתומים יחד לקידום מטרה רחבה יותר מאשר המטרות של כל אחת מהארגונים בפני עצמם. פורומים בין ארגוניים מנסחים סדר יום, בונים שיתופי פעולה ומשתפים במידע רלוונטי לקידום אפקטיבי של נושא.

פורום ארגוני תחבורה של ארגון "תחבורה היום ומחר"

קולקטיב אימפקט

שיתוף פעולה ארוך טווח בין מגזרים שונים (אזרחי, עסקי וממשלתי) לצורך קידום מטרות אזרחיות שונות.

מדריך קולקטיב אימפקט באתר שיתופים

מא׳צינג בין-ארגוני

כלי או פתרון מימוני בו ארגונים מייצרים מיזם משותף על בסיס השתתפות מספר ארגונים בתקצוב המיזם.

מדריך בניית שותפויות מבלוג SHIFT של שתיל

ארגון גג

ארגון מייצג, שמבטא מול גופי שלטון בדרך כלל את עמדותיהם של ארגונים רבים הפועלים בתחום מסויים ולאור שליחות מסויימת.

דוגמה - מנהיגות אזרחית, ארגון הגג של ארגוני החברה האזרחית בישראל

ממשלה

הממשלה הינה גוף גדול ובעל סמכויות ביצוע אדירות, בו שינויים פרסונליים אינם דבר שבשגרה. הדבר עלול לגרום לפקידות לאבד מגע עם השטח. לאור זאת, ארגוני חברה אזרחית יכולים להוות נקודה מקשרת בין ממשלה לאזרחים. לפיכך, זהו מרחב משמעותי דרכו יכולים ארגונים ועמותות להשפיע על עיצוב מדיניות רחבה בהקשר הרלוונטי עבורם.

הצעת החלטת ממשלה

החלטות ממשלה הן דרכה של הממשלה לקדם מדיניות בכיוונים רצויים לה, ומהוות דירקטיביות ביצועיות מתוות דרך. לארגוני חברה אזרחית יש תפקיד משמעותי בקידום החלטות אלו.

מדריך - כתבה של תומר אביטל בנושא

ניטור החלטות ממשלה

הממשלה מקבלת החלטות רבות, אך לא כולן באות לידי מימוש. מעקב מפורט אחרי יישום החלטות הממשלה מהווה כלי חשוב בדרך לקידום מדיניות.

למעבר לכלי באתר המרכז להעצמת האזרח

שיתוף ציבור

בשנים האחרונות הממשלה מבינה את החשיבות בשיתוף הציבור בצמתי הכרעה משמעותיות העומדות בפניה. תהליכים אלו מאפשרים לציבור להשמיע את דעתו בפני הגוף המקצועי שאמון על קבלת ההחלטות.

למעבר למדריך באתר שיתופים

הכשרת בכירים ודרגי ביניים

אנשי ממשל בכירים משפיעים על המתרחש בישראל באופן משמעותי. הכשרה לפקידי ממשלה בדרג בינוני-גבוה יכולה לחולל שינוי משמעותי בצורה בה תפעל הממשלה.

דוגמה - תוכנית "עמיתי מעוז" לבעלי תפקידים בכירים

מחקר מדיניות מעמיק

מחקר מדיניות מעמיק ונרחב ביחס לסוגיה העומדת לדיון ציבורי הנערך על ידי מומחים בתחומם.

דוגמא מאתר מכון "וון ליר"

נייר עמדה

ניירות עמדה שבוחנים סוגיות מדיניות שונות, ומציגים את היתרונות והחסרונות של כל אפשרות פעולה. הנגשת ניירות העמדה לדרג המקצועי בממשלה יכול להשפיע על ההחלטות שיתקבלו.

מדריך לכתיבת נייר עמדה מאת איילת צורי

ועדת חקירה ממלכתית

ועדה ציבורית שמוקמת על פי החלטת הממשלה וממונה על ידי נשיא בית המשפט העליון, בעלת סמכויות חקירה. הממשלה אינה חייבת לקבל את המלצותיה, אך היא חייבת לדון בהן באופן מעמיק.

דוגמה - דו"ח וועדת החקירה הממלכתית בנושא סיוע לניצולי שואה

ועדת בדיקה ממשלתית

ועדה ציבורית שמי שהחליט על הקמתה הוא שר, המעוניין לבדוק נושא הנמצא באחריות משרדו. השר רשאי להחליט מה יעלה בגורלן של ההמלצות.

דוגמה - הוועדה לבדיקת אירועי המערכה בלבנון 2006 (ועדת וינוגרד)

ניתוח תמיכות ומכרזים ממשלתיים

תמיכה ממשלתית הוא תקציב שאמור להינתן עבור מטרות מסוימות, אך בפועל התקציב לא תמיד מועבר בפועל. ניתן לבחון את הפערים בין תקציב מאושר לתקציב בפועל, ובכך לנטר פערים בין הצהרות לביצועים. בנוסף, ניתן לאתר תמיכות ומכרזים (מכרזי רכש ושירותים) הרלוונטיים לארגונך. אפשרויות אלו, ועוד, עולות כתוצאה מניתוח תמיכות ורכש ממשלתי.

מדריך מאתר פורום החברה האזרחית

ניתוח תקציב הממשלה

עיסוק תקשורתי בתקציב המדינה נוטה לעסוק בגודלו, ובחלוקתו למשרדים השונים. ברם, ניתוח מעמיק יותר מאפשר לראות לא רק איזה משרד קיבל איזה סכום, אלא מה בדיוק נעשה עם כל שקל ושקל. הבנה זו יכולה לסייע בגיבוש ניירות מדיניות ובהפעלת לחץ על גורמים רלוונטיים בממשלה לטובת שינוי מדיניות.

מדריך מאתר הפורום לחברה האזרחית

ניתוח ספר תוכניות העבודה הממשלתי

בשנים האחרונות החלה הממשלה לפרסם את תוכניות העבודה שלה בקובץ מסודר, הנקרא "ספר תוכניות העבודה הממשלתי". ספר זה יכול לשמש ככלי אפקטיבי, החל מפיקוח על עבודת הממשלה באמצעות הדרג הנבחר (שרים, ועדות הכנסת וחברי כנסת), מבקר המדינה או גופים לא ממשלתיים , דרך ביקורת על התוכניות שנבחרו או לא נבחרו, ועד ביקורת על פערי הצהרות מול ביצוע.

מדריך מאתר הפורום לחברה האזרחית

מעקב אחר יישום החלטות הממשלה

מעקב זה מאפשר השוואה מוצקה של תכנון מול ביצוע. השוואה זו יכולה לשמש כמנוף לחץ על משרדי ממשלה, כאשר יווכחו שהחלטות שהתקבלו לא מיושמות אצלם בפועל.

כלי מאתר משרד ראש הממשלה

ניתוח חומרי רקע מעצבי רגולציה

קיימים מדריכים רבים אשר מיועדים לרגולטורים, ומסייעים להם ביצירת רגולציה. הכרת החומרים הקיימים יכולה לסייע באיתור דרכים בהשפעה על רגולציה מתעצבת וכן רגולציה קיימת.

כלי מאתר הרגולציה הממשלתי

התקשרויות ממשלתיות עוקפות מכרז

התקשרות עם המדינה, לכל צורך שהוא, דורשת בדרך כלל מכרז ארוך ומסורבל. ברם, ישנן שתי דרכים בהן ניתן להתקשר עם המדינה ללא מכרז. הראשונה היא יצירת מיזם משותף, כאשר המשרד הממשלתי מממן חמישים אחוז מהמיזם, ושאר הכסף מגיע מהארגון, והשניה היא התקשרות עם המדינה תוך שימוש בצינורות עוקפי מכרז - קק"ל והג'וינט, להם יש פטור ממכרזים.

מדריך מערוץ היוטיוב של מפתח התקציב.

רתימה של בכירים לשעבר במשרדי ממשלה

"לשעברים" הם אנשים בעלי ידע רחב וקשרים בתחומים בהם עסקו, ורתימה שלהם יכולה לסייע לקדם תוכניות של הארגון אל מול גורמים רבים - ביניהם בין היתר משרדי הממשלה, אשר מעניקים משקל רב לדבריהם של אותם בכירים לשעבר.

דוגמא מאתר "קבוצת המומחים לשלום וביטחון"

כנסת

הכנסת נחשבת ל״כיכר העיר״ בה העם ונציגיו נפגשים, מה שהופך אותה למרחב קריטי עבור היזם האזרחי. יתר על כן, היא מקום בו ניתן לקדם שינויי מדיניות מרחיקי לכת בפרק זמן יחסית קצר - מרגע העלאת הצעת החוק ועד אישורו בקריאה שלישית. מדובר בזירה מהירה ותזזיתית, בעלת כוח ונראות מרובים.

השתתפות בדיוני וועדות הכנסת

ועדות הכנסת מהוות כלי פרלמנטרי חזק, בו נבחרי ציבור דורשים מאנשי מקצוע ומהפקידות לענות על שאלות המטרידות אותם. ארגוני חברה אזרחית יכולים להשפיע על סדר יומן של הועדות.

מדריך מהאתר של תומר אביטל

ועדת חקירה פרלמנטרית

ועדת חקירה פרלמנטרית מוקמת על ידי הכנסת, בכדי לחקור נושא כלשהו. מדובר בועדה לה סמכות לזמן פקידי ציבור, אך לא סמכות שיפוטית כמו וועדת חקירה ממלכתית.

מדריך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת

שדולה בכנסת

שדולה בכנסת הינה אסופה של חברי כנסת ממפלגות שונות, המקדמות תחום מסוים. שדולה זו מהווה כתובת לארגונים ופעילים חברתיים לקידום אג'נדות שונות.

כלי באתר הכנסת

לובי אזרחי

לובי אזרחי הוא פעולה לוביסטית (קידום אג'נדה בכנסת) של ארגונים ואנשים שאינם מקבלים כסף עבור שירותי הלובי שלהם מטעמה של חברה מסחרית, אלא מנסים לייצג אינטרס ציבורי מסויים וממומנת בתרומות קטנות של ציבור רחב.

מדריך מאתר ארגון "לובי 99"

שינוי חקיקה

חקיקה היא הדרך הדמוקרטית הידועה ביותר לקידום אג'נדה, מה שגורם לארגונים רבים להשקיע מאמצים בשינוי חקיקה בצורה שתשרת את האינטרס הציבורי אותו הם מקדמים.

מדריך חקיקה מבלוג הפורום לחברה האזרחית

היכרות מעמיקה עם תקציב המדינה

הוועדה שבסופו של דבר קובעת לאן הכסף ילך. ועדת הכספים מצולמת וניתן לעקוב אחר דיוניה גם מהבית. לחץ ציבורי והשתתפות בדיוני הוועדה יכולים להביא לשינוי. היכרות מעמיקה עם תקציב המדינה מאפשרת לארגון להבין באילו דרכים הוא יכול להשפיע על מקבלי ההחלטות. הבנת הרבדים השונים ותהליכי קבלת ההחלטות בנוגע לתקציב המדינה, מאפשרת לדבר בשפה של מקבלי ההחלטות.

מדריך מדף היוטיוב של הסדנא לידע ציבורי

קידום מטרות הארגון בתקופת בחירות

תקופת בחירות מהווה הזדמנות חשובה לקידום מטרות שונות. פעולות מדוייקות בתקופה זו יכולות להביא לתוצאות שלא ניתן היה להשיגם בתקופות אחרות

מדריך מבלוג הפורום לחברה האזרחית

השתתפות בדיונים בהעברות תקציביות

אחוז גבוה מאוד מהתקציב עובר מאחורי גבו של הציבור בדיונים חפוזים על העברות תקציביות. נוכחות ארגוני חברה אזרחית בדיונים אלו משנה את ההחלטות המתקבלות.

מדריך מדף היוטיוב של הסדנא לידע ציבורי

מעקב אחר ועדת הכספים

הוועדה שבסופו של דבר קובעת לאן הכסף ילך. ועדת הכספים מצולמת וניתן לעקוב אחר דיוניה גם מהבית. לחץ ציבורי והשתתפות בדיוני הוועדה יכולים להביא לשינוי.

מדריך מדף היוטיוב של הסדנא לידע ציבורי

משפט

מערכת המשפט אינה רק אחת משלושת רשויות השלטון. היא רשות עוצמתית מאוד, קטנה בגודלה, ובהקשרים רבים יש לה זכות וטו על עבודתן של שתי הרשויות האחרות. בנוסף, למערכת השיפוטית "שלוחות" ביצועיות כמעט בכל גוף קיים (יועצים משפטיים) המהווים ערוצים להנכחת שפה משפטית בסוגיות מנהליות. מערכת זו ניזונה רבות מהחברה האזרחית - החל מעתירות ועד מאמרים משפטיים משפיעים, ולפיכך מהווה נקודת תפר בין הממשל לאזרח. להרחבה נוספת על כל אחד מהכלים, מוזמנים לבקר בבלוג "קוד אזרחי פתוח", מבית הפורום לחברה האזרחית, במדריך - אובג'קשן! מדריך לפעיל האזרחי במערכת המשפט (http://bit.ly/2OJq54n).

עתירות מנהליות

עתירה מנהלית מוגשת כנגד רשות שלטונית, לבית משפט מנהלי, ומהווה כלי לתקוף החלטות ומעשים שנעשו על ידי רשות או גוף ציבורי.

מדריך מאתר משרד עו"ד "נועה טלבי ושו"ת"

עתירות לבג"צ

עתירה לבית המשפט העליון בסוגיה כבדת משקל, בכדי לדרוש מבית המשפט להתערב במדיניות שננקטת על ידי הרשות.

מדריך מבלוג LawGuide

חוק חופש המידע

עתירות הדורשות מגוף ציבורי לחשוף מידע הקיים ברשותו לטובת האזרח.

מדריך מאתר התנועה לחופש המידע

שאילתה מנהלית

מכתב עו"ד הממוען לגוף שלטוני שתכליתו הצפת בעיה או מדיניות שהינה בניגוד לחוק או לפסיקה. מכתבים אלו יכולים להוות צעד מקדים לעתירה.

דוגמה מאתר האגודה לזכויות האזרח

פיקוח על אכיפה

טחנות הצדק טוחנות לאט, והפעלת לחץ ציבורי עליהם יכול בהחלט לגרום להם לפעול בקצב מהיר יותר, או אף לשנות את החלטתם.

דוגמה מאתר התנועה הרפורמית

תביעות אזרחיות

גופים שעוברים על החוק ומפסידים בעקבות כך בבית המשפט יפחדו לחזור על ההתנהגות המעוולת, ובכך יושג האפקט הרצוי.

מדריך מדף הפייסבוק של "דר רמי מאור רופא ועורך דין"

מיצוי זכויות

לא תמיד יודעים אנשים שזכויותיהם נפגעו, לא תמיד הם יודעים הם זכויותיהם, ולעיתים הם יודעים אך לא יודעים מה לעשות בעניין פגיעה שאירעה להם. הענקת ידע, איתור נפגעים והענקת סיוע משפטי לשם מיצוי הזכות שלהם - יכול לשנות מצב זה.

מדריך מאתר האגודה לזכויות האזרח

תשתית תיאורטית

מערכת המשפט מתבססת רבות על ידע אקדמאי ותיאורטי. יצירת ידע יכולה לגרום, בטווח זמן בינוני-רחוק, לשינוי מדיניות משמעותי.

דוגמה לפסיקה שנעזרה במחקר של תומר יהוד, מהמכון לאסטרטגיה ציונית

קליניקות משפטיות

קליניקה משפטית הינה קורס אקדמאי במסגרת מכללה/אוניברסיטה, בה עוסקים סטודנטים בנושא פרקטי מסויים, ומקדמים אותו בפועל.

דוגמה - הקליניקה ליוזמות חקיקה של הקרייה האקדמית אונו

ידיד בית המשפט

ארגונים המעוניינים להשמיע את דבריהם בתגובה לעתירה מסויימת בבית המשפט יכולים לבקש מבית המשפט להצטרף לדיון, ובכך להשמיע את גישתם אל מול הרכב השופטים ולנסות להשפיע על הכרעת הדין.

מדריך מבלוג אוניברסיטת בר אילן

קאדר מומחים

בניית קאדר של מומחים בעלי שם בתחום מסויים, המביעים דעה בהתנדבות באותו תחום בו יש להם מומחיות. המומחים יכולים לבקש להביע דעה זאת גם בפני בית המשפט, כבקשה להצטרף כידיד בית המשפט, אך גם בפורומים ציבוריים שונים.

דוגמה - בקשה של פרופסורים למשפטים להצטרף כידיד בית משפט נגד חוק ההסדרה

ידע ומנהיגות

כל ארגון יודע שהמשאב החשוב ביותר עבורו הוא המשאב האנושי. תשתית אנושית חזקה מהווה בסיס לחיבו בין ארגון לבין הסביבה הקיימת, ומהווה את המרקם האנושי הקריטי עבור ארגונים המחפשים לחולל השפעה. אנשים מחזיקים בידם את תשתית הידע, שמהווה ציר השפעה קריטי לארגון. תשתית זו מעניקה עומק ומומחיות לצד לגיטימיות לפעולה במישור הציבורי, ומאפשרת להעשיר את שיח המדיניות. תשתיות אנושיות ותשתיות ידע מצמיחות ומעצימות את החברה האזרחית כולה, ובונות יכולות לטווח ארוך.

תוכנית דוקטורנטים/חוקרים

תוכנית אליה יכולים תלמידים לתארים מתקדמים להגיש אליה הצעות מחקר. ההצעות הזוכות יקבלו מלגה לשם חקר הנושא אותו הציעו, ויפתחו בכך תחום ידע חדש.

דוגמה - תוכנית המלגות של המכון הישראלי לדמוקרטיה

תוכנית מנהיגות

איתור קבוצה לה שאיפות למנהיגות ואקטיביזם, טיפוחה והשקעה בה. מטרת קורסים אלו הינה השקעה במנהיגות העתיד, תוך סיוע בבניית רשת קשרים וכישורים.

כלי מאתר Inc.com

תא סטודנטים בקמפוסים

הקמת תא אקטיביסטי בקמפוס של אוניברסיטה/מכללה, שמטרתו לקדם נושא מסויים/אג'נדה, וזאת מתוך הבנה שסטודנטים אקטיביסטים מהווים את שכבת ההנהגה הבאה במדינה.

דוגמה - תא סטודנטים עם מוגבלויות באונ' העברית

קבוצת למידה

קבוצה של אנשי מקצוע ומחקר מתחום מסויים, שמבצעת בירור ולמידה של תחום תוכן, ובכך מנסים לקדם גישות חדשות בתחום.

מדריך - קבוצות למידה מאתר "דואלוג"

רשת מקצועית של עמיתים

קבוצה של אנשים מתחום תוכן/מקצוע מסויים, המנסים לקדם אג'נדה ספציפית בתחום בו הם עוסקים. הקבוצה מהווה מקום לשאול, להתייעץ ולרכוש ידע מקצועי חדש ממומחים מקבילים אליך.

דוגמה - קבוצת העמיתים של קרן טראמפ לעובדי הוראה

מערך חינוך להפצה

במערכת החינוך ישנם שעות העשרה רבות, הנתונות לבחירתם של מנהלים ומורים. יצירת תכנים בידי עמותות מהווה ערוץ להנגשת ידע אזרחי לתלמידי בית ספר.

דוגמה - תוכניות חינוכיות לבתי ספר של פארק נאות קדומים

מוסדות בינלאומיים

סדר היום בישראל מושפע רבות ממוסדות בינלאומיים, דוגמת האו"ם, ממשלות ותקשורת זרה. היותנו "מדינת אי" מכריחה אותנו לפעול מתוך הבנה שמדובר בשחקנים רלוונטיים וחשובים עבור ישראל. היכולת להשפיע על אותם מוסדות, על הרכבי הועדות שמייצרים את סדר היום שלהם, והיכולת להשפיע על מעמדה של ישראל בעולם מאפשר כר נרחב לשינוי אזרחי.

הפגנות מול שגרירות

ארגון הפגנה מול שגרירות זרה מהווה דרך להעביר מסר למדינה, שמסתמכת על השגרירות כחיישן עבורה.

דוגמה - הפגנה של מבקשי מקלט מול שגרירות רואנדה בישראל

עדות מאזנת

וועדות בינלאומיות רבות העוסקות בישראל מוטות כנגדה באופן אוטומטי. זיהוי הוועדות והבאת עדויות אישיות יכולה לשנות את מאזן הכוחות בוועדה, או את דעת הקהל נגדה.

דוגמה - עדות רחלי פרנק מול מועצת זכויות האדם של האו"ם

ערעור סמכות וועדה

מנגנונים בינ"ל מבוססים על בירוקרטיה, ולפיכך לעיתים ניתן לתקוף את המנדט שניתן להן, או לדון בגבולותיו.

דוגמה - ד"ר דורי גולד על סמכות האו"ם להכיר במדינה פלסטינית

ערעור הרכבי ועדה

ועדות בינ"ל ממונות במקרים רבים על ידי גופים פוליטיים, ולפיכך לעתים מוטות כנגד ישראל באופן חריף. הצגת אנשי הוועדה כבעלי דעה קדומה וכאנטי ישראליים יכולה להקהות את השפעת מסקנותיה.

דוגמה - תקיפת ועדת שאבס בשל ההטיה של יו"ר הוועדה

הפצת מידע סותר או שונה מהמידע שהופץ על ידי וועדה

ועדות בינ"ל נוטות להוציא דו"ח, שיכול להשפיע באופן משמעותי על דעת הקהל העולמי. הפצת מידע הסותר את הדו"ח, או הממסגר את מסקנותיו באופן שונה - יכולה לגרום להקטנת האפקט התודעתי שהדו"ח נושא.

דוגמה - הדו"חות שהוציא משרד החוץ אחרי מבצע צוק איתן

לחץ על נבחרי ציבור, הפועלים במנגנונים של גופים בינ"ל

ארגונים בינ"ל מסויימים, כגון האיחוד האירופאי, מונהגים על ידי קבוצה של נבחרי ציבור העומדים לבחירה באופן לוקלי. בעלי תפקיד אלו מעוניינים להיבחר מחדש, ולפיכך קשובים ללחצים מהשטח.

דוגמה - הלחץ היהודי מנע איסור שחיטה כשרה ע"י הפרלמנט האירופי

פגישות עם שגרירים זרים

יצירת פלטפורמות המאפשרות לשגרירים להכיר לעומק את המציאות המורכבת בישראל באופן אישי, ובכך להשפיע על הדיווח שימסרו למדינותיהם.

דוגמה - מפגש בין שגרירי מדינות אירופאיות לחוקרי המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה

פגישות עם שגרירים ישראלים

שגרירים ישראליים מייצגים את ישראל אל מול מדינות זרות ברחבי הגלובוס. פגישות עם שגרירים אלו יכולה לסייע להם בהבנה וחידוד של העמדה הישראלית, ובכך בהצגה שלה אל מול גורמים שונים במדינות העולם.

דוגמה - פגישת מרכז השלטון המקומי עם שגריר ישראל בסין לטובת עידוד תיירות מסין

דו"חות וניירות עמדה בשפות זרות

יצירת ניירות עמדה ודו"חות והנגשתם למקבלי החלטות בשפתם הם, בסוגיה הנוגעת לישראל, יכולה לסייע במתן אמינות לדעות המועלות בשיח הציבורי.

דוגמה - מחקרי המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה בשפות שונות
‎הפורום לחברה האזרחית‎