אודות

את הפורום לחברה האזרחית הקמנו כיוון שאנחנו מאמינים שחברה אזרחית ציונית היא ערובה למדינה יהודית משגשגת.

באלפיים השנים האחרונות יהודים ברחבי העולם התאחדו בכדי להפוך את המקום שבו הם חיים למקום טוב יותר, בין בסיוע ליהודים במקומות אחרים בעולם או בין בניסיונות לדחוף מעט את האנושות כולה קדימה, המורשת שלנו טומנת בחובה יד מושטת לאלו הזקוקים לעזרה ועמידה בלתי מתפשרת אל מול עוולות בארץ ובעולם.

עם קום המדינה, המורשת הזו קיבלה ביטוי בשם ״חברה אזרחית״. חברה אזרחית, כל מה שמעל למשפחה ומתחת למדינה, כוללת בתוכה ארגונים ממוסדים ללא כוונות רווח אבל גם יוזמות ספונטניות: עמוד פייסבוק פופולרי, קבוצת וואטסאפ משפיעה, וכל צורה של התקבצות בין אנשים שבעצמותיהם בוער הרצון לשפר את הסביבה המיידית שלהם.

לא רק אנחנו חושבים שהחברה האזרחית חשובה. ממשלות במדינות מתקדמות מבינות יותר ויותר שללא החברה האזרחית, אין להן סיכוי לעמוד בשלל המשימות שהן לקחו על עצמן, או קיבלו כמנדט מהציבור. החברה האזרחית נדרשת כדי להוות מעגל משלים למחוקקים, בין אם באמצעות מחקר ממוקד ומבוסס, בין אם באמצעות ליווי וסיוע בשטח, בין אם בגיוס פעילים לטובת מטרה כלשהי. בימינו קשה להאמין שיתנהל דיון חשוב בוועדה בכנסת ולא יהיו בו נציגים של החברה האזרחית. חברה אזרחית תוססת היא ערובה למדינה משגשגת, וכלי הכרחי לכל ממשלה שרוצה להיות מסוגלת להגיב במהרה לשינויים מהירים שמתרחשים במציאות המודרנית שלנו.

ואנחנו?

בעשרים השנים האחרונות חלה צמיחה בלתי נתפסת של ארגוני החברה האזרחית בישראל, ממוסדים ולא ממוסדים כאחד. אבל לאחר זמן מה, הם החלו להרגיש שמשהו חסר להם. לפעמים היה מדובר בכסף, אבל פעמים רבות היה זה דבר-מה אחר. ארגון אחד הרגיש שהוא מתחיל לאבד את הרלוונטיות שלו אל מול המטרה שלשמה הוא קם, וחיפש מיקוד חדש; ארגון שני הרגיש שהוא צריך כלים להשפעה במרחב המשפטי, אפילו שהוא קם כגוף לשינוי תקשורתי; ארגון שלישי רצה סיוע במיצוי קרנות ומענקים מהמדינה. חלקם רצו לשתף מישהו בבעיות שהיו להם; חלקם רצו לארגן משהו גדול, כיוון ששינויים רחבים מתחוללים בכל המרחבים הציבוריים: בתקשורת, בכנסת, באקדמיה ובמשפט, אבל היו חסרים להם כלים, ידע ואת היכולת לשתף פעולה בצורה יעילה.

לשם כך הקמנו את הפורום לחברה האזרחית (לשעבר 'הקרן לחברה האזרחית'). בשביל לייצר תשתיות לארגוני ויוזמות החברה האזרחית. כדי שהם לא ירגישו לבד יותר, כדי שירגישו חלק ממשפחה אחת. כדי להצליח לעמוד ביעד שהצבנו לעצמנו, עשינו כמה דברים. בראש ובראשונה, גייסנו משאבים באופן עצמאי ודרך שותפויות אסטרטגיות עם קרנות פילנתרופיות ותורמים פרטיים מהארץ ומחו״ל. בסוף קיץ 2018 התמזגנו לתוך פורום קהלת.

אבל כפי שכבר כתבנו, כסף הוא רק חלק מהסיפור, וממש לא כולו. לעצמנו אמרנו, הפורום לחברה האזרחית קם בגלל שמכאן אפשר לשנות. אנו מבקשים לייצר מרחב בטוח של למידה. לא משנה באיזו נקודה הארגון שלכם נמצא, תמיד יש מה ללמוד. אנו מבקשים לעודד התמקצעות בכל תחומי העשייה והפעילות מתוך השטח, לוקח את הארגונים ומרים אותם מדרגה אחת מעלה.

במקביל, אנו מבקשים לייצר מרחב משותף של עשייה. מקום של הזדמנות. נקודת ההיתוך של כל האפשרויות הגלומות בחברה האזרחית, פוטנציאל שממתין להתממשות. המרחב הזה הוא עין הסערה שמחולל את השינוי, המקום בו ארגונים הולכים בכדי להרות ולהוליד יוזמות ופרויקטים חדשים. אנו מנגישים לכם את מה שקורה כאן ועכשיו. אנו יודעים להביא לארגונים את הידיעות החדשות והמעניינות ביותר עבורם: מה הולך להיות בכנסת; מי מחפש משרה מעניינת; את מי שווה לחבר למי, וכל צורה של יזמות שאפשר להעלות על הדעת. זה המקום שבו בונים קואליציות רחבות לשינוי חברתי רחב היקף.

חברה אזרחית תוססת ופורה היא האינטרס הראשון במעלה של כל אזרח ישראלי. חברה אזרחית תוססת מייצרת שיח דינמי, רחב, מעמיק, שמלבן סוגיות יסוד בחברה הישראלית ומאפשר לכל אדם ואדם לגבש את דעתו במקום בו הוא עומד. בזכות הפורום, תוכל החברה הישראלית ליהנות מחברה אזרחית תוססת, שעשתה קפיצה קדימה והיא עובדת במשותף לקידום עמדות וערכים ציוניים ולאומיים מתוך אמונה עמוקה שאין לנו ארץ אחרת: ישראל, מדינת הלאום הדמוקרטית של העם היהודי.

 

יש לכם שאלות נוספות? מוזמנים להמשיך לעמוד שאלות ותשובות שלנו.

לעדכונים, סדנאות ומפגשים קרובים מוזמנים לעמוד ה-Facebook של הפורום לחברה האזרחית.

נגישות
‎הפורום לחברה האזרחית‎