שאלות ותשובות

מהי המטרה שלכם?

לחזק את החברה האזרחית לטובת שגשוגה של מדינת ישראל.

מה אתם עושים?

מפתחים תשתיות אזרחיות לחיזוק מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

מהם תחומי העיסוק שלכם?

לאחר מיפוי מעמיק של השטח החלטנו להתמקד בשני תחומים מרכזיים: להוות מוקד ידע מקצועי העוסק בהכשרות מקצועיות בתחומי השפעה אזרחית במתודות מגוונות, לארגונים ויזמים, והקמת מרכז מקצועי העוסק בפיתוח פלטפורמות עבור קהילת הארגונים והיזמים הפועלים בחברה האזרחית בישראל.

שיח בין יזמים בהכשרת הפורום
סמינר גיוס משאבים של ה־LI

אל מי אתם פונים?

אנחנו שואפים לקדם עשייה אזרחית בכל חלקי הארץ ובשיתוף כלל קבוצות האוכלוסייה בחברה הישראלית. עם זאת, זיהינו כי כיום רוב המשאבים והתשתיות המקצועיות של החברה האזרחית בישראל מרוכזים בין ירושלים לתל־אביב. על כן, אנו מבקשים להרחיב את תחומי העשייה האזרחית גם לקבוצות אוכלוסייה ואזורי פעילות נוספים: גליל, נגב, יהודה ושומרון, החברה החרדית, אוכלוסיית העולים וכד’.

מה היא בעצם חברה אזרחית? 

בפשטות ניתן לומר כי מדובר בכל מה שמעל לרמת המשפחה ומתחת לרמת המדינה שאינו למטרת רווח. למעשה כולנו קשורים לחברה האזרחית כמעט בכל נושא שנחשוב עליו.

אז המצאתם מושג חדש? 

ממש לא. החברה האזרחית בישראל מהווה המשך ישיר למסורת קהילתית ארוכת שנים של גלויות ישראל. מקזבלנקה ועד ורשה, ניתן לקבל השראה מקהילות ישראל בכל הנוגע לעשייה אזרחית משולבת בציונות ואהבת המולדת.

למה זה חשוב?

החוסן והשגשוג של מדינת ישראל קשורים ביכולת ההתארגנות האזרחית של כל אחד ואחת מאיתנו. היכולת לקבוע סדר יום ולהשפיע על המציאות נובעת מתוך חברה אזרחית שמוטת ההשפעה שלה רחבה ומשמעותית.

יש לכם אג’נדה פוליטית?

תפיסת העולם שלנו היא ציונית ועל כן פוטנציאל שיתופי הפעולה שיש לנו עם שחקנים במפה הפוליטית הוא רחב מאוד. עצמאותנו חשובה לנו מאוד ולכן איננו קשורים למפלגה או גורם פוליטי מסוים.

מאיפה הכסף? מי מממן אתכם ולמה?

בתחילת הדרך פעלנו על בסיס תרומות מאזרחים ישראלים ומהכנסות עצמיות. מאז התמזגות הארגון לתוך פורום קהלת, אנו מסתמכים גם על תקציביו. תמיכת פורום קהלת נובעת מתוך תפיסת עולם ומדיניות שמרנית אשר טוענת לעקרון ריבונות העם, לצמצום התערבות המדינה, להרחבת חירויות הפרט ולהעמקת עקרונות השוק החופשי במדינה. מתוך תפיסה זו ומתוך ההבנה שיוזמות פרטיות, קהילתיות ואזרחיות עדיפות על רשויות המדינה בזיהוי בעיות ופתרונן, עולה החשיבות במתן תשתית וכלים לחברה אזרחית יוזמת, פעילה ולומדת. לשם כך אנחנו כאן.

מאיפה אתם מגיעים מקצועית?

אנשי הצוות של הפורום הם אנשים מובילים במרחב העשייה האזרחית, עם ניסיון רב בתחומי פעולה שונים של החברה האזרחית. הפורום הוא מוקד ידע בנושאי הליבה התשתיתיים (השפעה אזרחית, פיתוח אסטרטגי ויזמות חברתית), אך אנו רואים בפורום גם צומת לחיבור גורמים מקצועיים בתחומים שונים. אנו משתפים פעולה בדרך קבע ועל בסיס אד־הוקי עם מגוון גופים ואנשי מקצוע להשלמת ארגז הכלים ומדריכי השפעה אזרחית הפתוחים למוטבי הפורום ולטובת העצמת החברה האזרחית בישראל.

סיור בכנסת
סיור בכנסת
WhatsApp Image 2024-01-08 at 12.28.28
קורס מתכון להשפעה

אני יזם חברתי. מה אתם יכולים להציע לי?

סל השירותים של הפורום רחב ומשתנה על פי החיכוך שלנו עם צורכי השטח. באופן גס, ניתן לומר שאנו יודעים לסייע לארגונים או יזמים בתחומים הבאים: הכשרה להשפעה אזרחית, פיתוח יכולות אסטרטגיות, רישות וקהילה וגיוס משאבים.

דרך איפה ניתן לקבל עדכונים על כל הפעילויות שלכם?

ניתן לצפות בכלל הפרויקטים, הפעילויות והקישורים באתר הבית שלנו. בנוסף, אנו מפעילים ערוצי עדכון על הכשרות (כולל הנחות) ומדריכים בפייסבוק, וואטסאפ, טלגרם ולינקדאין. במקביל, אתם מוזמנים לצפות במיטב ההכשרות בערוץ היוטיוב שלנו.

מעוניינים לסייע לנו או לארגונים אחרים בתחומי המומחיות שלכם? רוצים לצרף ארגונים ויוזמות לקהילה שלנו?

יש לכם הצעות לפרויקטים, מיזמים ושיתופי פעולה, או מבקשים לתרום לפעילות שלנו?

נגישות
‎הפורום לחברה האזרחית‎