שאלות ותשובות

מהי המטרה שלכם?

לחזק את החברה האזרחית לטובת שגשוגה של מדינת ישראל.

מה אתם עושים?

מפתחים תשתיות אזרחיות לחיזוק מדינת ישראל, כמדינה יהודית ודמוקרטית.

מהם תחומי העיסוק שלכם?

לאחר מיפוי מעמיק של השטח, החלטנו להתמקד בשני תחומים מרכזיים: להוות מוקד ידע מקצועי העוסק בהכשרות מקצועיות בתחומי השפעה אזרחית במתודות מגוונות לארגונים ויזמים. הקמת מרכז מקצועי העוסק בפיתוח פלטפורמות עבור קהילת הארגונים והיזמים הפועלים בחברה האזרחית בישראל.

 

 

אל מי אתם פונים?

אנחנו שואפים לקדם עשייה אזרחית בכל חלקי הארץ ובשיתוף כלל קבוצות האוכלוסייה בחברה הישראלית. עם זאת, זיהינו כי כיום רוב המשאבים והתשתיות המקצועיות של החברה האזרחית בישראל מרוכזים בין ירושלים לתל-אביב. על כן, אנו מבקשים להרחיב את תחומי העשייה האזרחית גם לקבוצות אוכלוסייה ואזורי פעילות נוספים: גליל, נגב, יהודה ושומרון, החברה החרדית, אוכלוסיית העולים וכד'.

מה זה בעצם 'חברה אזרחית'?

בפשטות ניתן לומר כי מדובר בכל מה שמעל למשפחה ומתחת למדינה שאינו למטרת רווח. למעשה כולנו קשורים לחברה האזרחית כמעט בכל נושא שנחשוב עליו.

אז המצאתם מושג חדש?

ממש לא. החברה האזרחית בישראל מהווה המשך ישיר למסורת קהילתית ארוכת שנים של גלויות ישראל. מקזבלנקה ועד ורשה, ניתן לקבל השראה מקהילות ישראל בכל הנוגע לעשייה אזרחית משולבת בציונות ואהבת המולדת.

למה זה חשוב?

החוסן והשגשוג של מדינת ישראל קשורים ביכולת ההתארגנות האזרחית של כל אחד ואחת מאיתנו. היכולת לקבוע סדר יום ולהשפיע על המציאות נובעת מתוך חברה אזרחית שמוטת ההשפעה שלה רחבה ומשמעותית.

יש לכם אג'נדה פוליטית?

תפיסת העולם שלנו היא יהודית-ציונית-לאומית ועל כן פוטנציאל שיתופי הפעולה שיש לנו עם שחקנים במפה הפוליטית הוא רחב מאד – מהשמאל הציוני דרך מפלגות מרכז, ימין ועד מפלגות חרדיות. העצמאות שלנו חשובה לנו מאד ולכן איננו קשורים למפלגה או גורם פוליטי מסוים.

מאיפה הכסף? מי מממן אתכם ולמה?

בתחילת הדרך פעלנו על בסיס תרומות מאזרחים ישראלים ומהכנסות עצמיות. מאז התמזגות הארגון לתוך פורום קהלת, אנו מסתמכים גם על תקציבי פורום קהלת. תמיכת פורום קהלת נובעת מתוך תפיסת עולם ומדיניות שמרנית אשר טוענת לעיקרון ריבונות העם, לצמצום התערבות המדינה, להרחבת חירויות הפרט ולהעמקת עקרונות השוק החופשי במדינה. מתוך תפיסה זו ומתוך ההבנה שיוזמות פרטיות, קהילתיות ואזרחיות עדיפות על רשויות המדינה בזיהוי בעיות ופתרונן, עולה החשיבות במתן תשתית וכלים לחברה אזרחית יוזמת, פעילה ולומדת. לשם כך אנחנו כאן.

מאיפה אתם מגיעים מקצועית?

אנשי הצוות של הפורום הם אנשים מובילים בתחום העשייה האזרחית בתחומיהם עם ניסיון רב בתחומי פעולה שונים של החברה האזרחית. הפורום הוא מוקד ידע בנושאי הליבה התשתיתיים (השפעה אזרחית, פיתוח אסטרטגי ויזמות חברתית), אך אנו רואים בפורום גם צומת לחיבור גורמים מקצועיים בתחומים שונים ומשתפים פעולה בדרך קבע ועל בסיס אד-הוקי עם מגוון גופים ואנשי מקצוע להשלמת ארגז הכלים ו-מדריכי השפעה אזרחית הפתוחים למוטבי הפורום ולטובת העצמת החברה האזרחית בישראל.

אני יזם חברתי. מה אתם יכולים להציע לי?

סל השירותים של הפורום הוא רחב ומשתנה על פי החיכוך שלנו עם צרכי השטח. באופן גס, ניתן לומר שאנו יודעים לסייע לארגונים או יזמים בתחומים הבאים: הכשרה להשפעה אזרחית, פיתוח יכולות אסטרטגיות, רישות וקהילה, גיוס משאבים.

דרך איפה ניתן לקבל עדכונים על כל הפעילויות שלכם?

ניתן לצפות בכלל הפרויקטים, הפעילויות והקישורים באתר הבית שלנו. בנוסף, אנו מפעילים ערוצים לעדכון על הכשרות (כולל הנחות) ומדריכים בפייסבוק, וואטסאפ, טלגרם ולינקדאין, במקביל לכך, אתם תמיד מוזמנים לצפות במיטב ההכשרות שלנו בערוץ היוטיוב.

אז..

מעוניינים לסייע לנו או לארגונים אחרים בתחומי המומחיות שלכם? רוצים לצרף ארגונים ויוזמות לקהילה שלנו?
יש לכם הצעות לפרויקטים, מיזמים ושיתופי פעולה, או מבקשים לתרום לפעילות שלנו?

כתבו לנו כאן!

נגישות
‎הפורום לחברה האזרחית‎