על אודות

הפורום לחברה האזרחית הוקם במטרה לסייע לכם, יזמים וארגונים אזרחיים, להגדיל את השפעתכם על מנת לקדם סדר יום ציוני במרחב הציבורי בישראל. אנו מציעים הכשרות, מאגרי ידע, כלים וייעוץ בתחומים שונים, תוך שימת דגש על עבודה עם מקבלי החלטות וקובעי מדיניות.
אנו רואים בכל יוזמה בעלת ערך שהיא "מעל" לרמת המשפחה ו"מתחת" לרמת מוסדות המדינה, חלק מחברה אזרחית תוססת שמסייעת במקומות בהם המדינה לא מסוגלת להציע את המענה הנדרש לטובת אזרחיה.

קראו עוד

עדכונים

מיזמים

הצוות

פוסטים של בלוג

קאדר מומחים

בניית קאדר (cadre) של מומחים בעלי שם בתחום מסוים המביעים דעה בהתנדבות בתחום מומחיותo. הם יכולים לבקש להביע דעה זו גם בפני בית המשפט, בקשה להצטרף כידיד בית המשפט, אך גם בפורומים ציבוריים שונים. דוגמה מאתר "המכון קרא עוד

קרא עוד

ידיד בית המשפט

ארגונים המעוניינים להשמיע את דבריהם בתגובה לעתירה מסוימת בבית המשפט יכולים לבקש מבית המשפט להצטרף לדיון כידיד בית המשפט, ובכך להשמיע את קולם ולנסות להשפיע על הכרעת הדין. מדריך מבלוג אוניברסיטת בר אילן דוגמה מאתר "עמותת המשפט קרא עוד

קרא עוד

קליניקות משפטיות

קליניקה משפטית היא קורס אקדמי במוסד להשכלה גבוהה בה עוסקים הסטודנטים בנושא פרקטי מסוים ומקדמים אותו בפועל. דוגמה מאתר אוניברסיטת ת"א

קרא עוד

תשתית תיאורטית

מערכת המשפט מתבססת רבות על ידע אקדמי ותיאורטי. יצירת ידע יכולה לגרום, בטווח זמן בינוני-רחוק, לשינוי מדיניות משמעותי. דוגמה מאתר "המכללה למינהל"

קרא עוד

מיצוי זכויות

אנשים אינם מודעים תמיד לזכויותיהם, ולעיתים מודעים אך אינם יודעים מה לעשות במקרה של פגיעה. איתור נפגעים, הענקת ידע וסיוע משפטי לשם מיצוי זכויותיהם יכולים לשנות מצב זה. מדריך באתר "האגודה לזכויות האזרח"

קרא עוד

תביעות אזרחיות

גופים שמפסידים בבית המשפט בעקבות עבירה על החוק, יחששו מחזרה על אותה התנהגות מעוולת כדי להימנע מהפסדים כספיים נוספים. בכך יושג האפקט הרצוי. דוגמה מאתר "האגודה לזכויות האזרח"

קרא עוד

פיקוח על אכיפה

טחנות הצדק טוחנות לאט. הפעלת לחץ ציבורי עליהן יכולה בהחלט לגרום להן לפעול בקצב מהיר יותר, או אף לשנות את החלטתן. פנייה לרשויות התביעה תוך דרישה לקידום הליך משפטי, יכולה לסייע לקידום החלטות בעניין. דוגמה מאתר "Ynet"

קרא עוד

מכתב התראה נגד פעולה מנהלית לא תקינה

מכתב עו"ד הממוען לגוף שלטוני שתכליתו הצפת בעיה או מדיניות המופעלת בניגוד לחוק או לפסיקה. מכתבים אלו יכולים להוות צעד מקדים לעתירה. דוגמה מאתר "האגודה לזכויות האזרח"

קרא עוד

עתירת חופש מידע

עתירות הדורשות מרשות ציבורית לחשוף מידע הקיים ברשותה לטובת האזרח, בהתאם לחוק חופש המידע הקובע כי זכותו של כל אזרח לקבל מידע המצוי בידיה. מדריך מפורט באתר שלנו מדריך ואינדקס באתר "הצלחה" כלי מאתר משרד המשפטים דוגמה קרא עוד

קרא עוד

עתירה לבג"צ

עתירה לבית המשפט העליון בסוגיה כבדת משקל כדי לדרוש שינוי של מדיניות הננקטת על ידי הרשות. לרוב מדובר בסוגיות עקרוניות ומשמעותיות מאלו הנתקפות בעתירות מנהליות. מדריך מהאתר שלנו דוגמה מאתר "האגודה לזכויות האזרח"

קרא עוד
נגישות
‎הפורום לחברה האזרחית‎